22 Detail uit de kaart van het eiland Walcheren uit 1753 door W.T. Hattinga. Zeeuwse Bibliotheek, kluis PLA 127 C 4. Detail uit de aquarel. Waar stond Arends toen hij zijn Gezicht over het Sloe schilderde? Uit betrouwbare bron heb ik vernomen dat de kunsthistori cus Ad Beenhakker, die werkt aan een boek over het landschap in de Zeeuwse kunst, in dat boek dezelfde vraag stelt en er een antwoord op geeft. Dat boek laat nog even op zich wachten. Hier alvast mijn antwoord. Onder de aquarel staat voluit: "Gezicht over het Sloe op de Steden Arnemuijden, Mid delburg en Veere". Uiterst links is de Lange Jan van Middelburg te zien en uiterst rechts staat het ranke torentje van het stadhuis in Veere. Arnemuiden is niet te zien. Die volgorde vond ik vreemd. Totdat Tine van Kooten mij de ogen opende. Zij legde uit dat je Arnemuiden links van Mid delburg moet zoeken. Ik had die twee plaatsen niet uit elkaar gehaald, maar toen ik dat wel deed klopte het plaatje. Arnemui den staat uiterst links op de aquarel en me teen rechts daarvan is Middelburg te zien, iets meer landinwaarts. Een deel van het raadsel was daarmee op gelost. Nu was het me mogelijk de schil- dersezel van Arends te lokaliseren. Volgens de hierbij afgedrukte kaart heeft Arends niet op het Klein Sloe, bij het veer op 't Nieuwland gestaan, zoals op de website van Theetuin op Sloe gesteld wordt, maar meer naar het noorden. Misschien wel bij het veer op Arnemuiden. Maar nog aanne melijker vind ik dat de ezel van Arends op het toenmalige eiland Wolfersdyck stond. Ook vandaar werd op Walcheren gevaren. Want alleen vanaf daar is Arnemuiden links op de horizon van Middelburg te zien. Tine van Kooten woont in het voormalige veerhuis. Ze opende in de zomer van 2013 op de plek vanwaar ooit een veer over het Sloe voer een theetuin. Met Kees Slager heeft ze in de archieven gezocht en op haar site staat dat de ezel van Arends in haar theetuin moet hebben gestaan. Ik was al dagen in de ban van het Sloe, had op oude kaarten naar het water gekeken dat Walcheren van Zuid-Beveland scheidde en zag veerhavens aan weerskanten van het Sloe. Op weg naar de theetuin reed ik na Nieuw en Sint Joosland dan ook niet de polder TKUVLA1 fi en wland WJ>ER

de Wete | 2015 | | pagina 24