het Kapellanen van het nabygelegen West hoven, of Duinhoek waren, en dat hier van deeze Parochie den naam van Oostkapelle gehaalt hebbe. Wat hier van zy, weet ik niet, dit is zeker, dat het eene van de oud ste en grootste plaatzen van Walcheren is schietende tot aan de Duinen, en zo ik niet bedrogen ben, tot in de Zee.' 'Laat ons den Ambachts-Heer voor zijne beleefdheid danken', zeide Heerman, 'want de tijd roept, en de Voerman wacht ons al.' Onderwijl nodigde de Ambachts- Heer 't gezelschap met allen ernst, om 't Huis van binnen te zien, maar Heerman, 't woord hervattende, bedankte met dies te meer betuiging van verplichtinge, tredende naar de voorpoorte, daar hen de paarden met in 't zand te krabben, scheenen te ver manen, dat zy voort moesten: Hier namen zy beleefdelijk afscheid, klommen op den wagen, en de paarden rukten voort." Koffy of Chokolaat bij Van Hoorn De volgende buitenplaats die wordt aange daan, is Noordbeek, behorend bij de heer lijkheid West-Souburg. Noordbeek was gelegen tussen Der Boede aan de ene kant en Vrijburg en Papegaayenburg aan de andere kant. Eigenaar Nicolaas van Hoorn was sinds september 1708 am bachtsheer van Koudekerke.8 Hij was zevenmaal burgemeester van Vlissingen, bestuurder van de Verenigde Oost-Indische Compagnie en gecommitteerde bij de Sta- ten-Generaal. Hij had Noordbeek geërfd van zijn vader, Jacob van Hoorn, en liet het landgoed na aan zijn zoon, Nicolaas Jan van Hoorn. (Walchersche Arkadia II, pag. 54-66). Gargon laat in zijn boek de hoofdrolspelers de dreef van Noorbeek oprijden. Op het einde daarvan staat de 64-jarige Nicolaas van Hoorn hen al op te wachten voor zijn buitenhuis. Hij nodigt hen uit om met hem "een bakje Koffy of Chokolaat" te nuttigen en er ontstaat een gesprek.9 Aan de dis bij Coninck Tot slot brengt het door Gargon opge voerde gezelschap een bezoek aan Sa- muel Coninck, eigenaar van hof Hooge Wal aan de Monnikendijk in Vrouwenpolder. Coninck was raad en schepen van Veere en gedeputeerde van de Staten-Generaal namens Zeeland. Hij had een commissari aat bij de Polder Walcheren en in Veere be kleedde hij nog de functie van weesmees ter. In de Arkadia wordt de naam van Conincks buitenplaats merkwaardig genoeg niet ver meld; in de transporten en plechten van de landvierschaar van Veere vinden we zijn naam echter wel. De magistraat kocht de buitenplaats Hooge Wal in 1682 van Simon Quirijnsen. Dat deed hij samen met zijn broer mr. Thomas Alexander Coninck, bal juw van Veere. Rond 1690 kwam het bezit geheel en alleen op naam te staan van Samuel. Na diens overlijden, in 1728, ver kocht broer Thomas de hof aan de Vrouwenpolderse landman Jannes Jeroni- mus.10 Precies op de plek waar Conincks hof lag, stond ooit een klooster waarvan de funda menten in 1993 werden blootgelegd. De monniken van het Heilig Graf Ter Mortiere, bij Arnemuiden, moesten halverwege de vijftiende eeuw hun plek verlaten vanwege de oprukkende zee en het almaar afkal vende land en kregen huisvesting aange boden in dit klooster in Vrouwenpolder. Het gezelschap in de Arkadia bevindt zich op het strand ten noorden van Vrouwenpol der, waar vis uit de netten van de daar wer-

de Wete | 2015 | | pagina 32