40 Foto Leo Hollestelle. de buitenplaats Steenvliet in De Wete van juli 2014. Auteur Leendert J. Joosse schreef daarin niet te weten wat een "turk" was. Dat leverde hem, en ons, nogal wat reacties op. Het blijkt dus een kleine egge. En er is ook een werkwoord aan verbon den: turken. "Nu de turk toch blijft rondzin gen", mailde Kees Dekker uit Koudekerke ons, "stuur ik jullie maar een foto die ik jaren geleden heb gemaakt van een turk. Het kon mooier, maar ik heb niks anders." Niettemin kunnen we nu laten zien wat een turk is. Kees Dekker verwijst ons ook naar pagina 1003 van het Zeeuws Woordenboek. Daar staat een beschrijving van de turk: "han- degge, klein soort eg door man getrokken (veroud.)". Ook het werkwoord wordt ver meld: "turke(n), het land eggen met een handegge (veroud.)". Verouderd dus, maar turken in de betekenis van zwaar lichame lijk werk verrichten, zoals Ad Arendse sug gereerde in de oktober-Wete, is wel een mooie term. Discriminerend? Welnee. Er wordt toch ook volop gechineesd en ge belgd - hoewel dat laatste niets met onze zuiderburen van doen heeft. Gecamoufleerde bunkers Het artikel van Cor Heijkoop over de ca mouflage van Duitse bunkers in de Tweede Wereldoorlog was ruim geïllustreerd, maar juist de bunker die de aanleiding vormde voor dit artikel ontbrak. Het gaat om de bunker op de hoek van de Nieuwe Vlissing- seweg en de Abeelseweg, tussen Middel burg en West-Souburg, die eind vorig jaar werd gerestaureerd. Leo Hollestelle fietste er onlangs op een zonnige dag langs en knipte er een foto van, die wij hierbij dan toch nog maar afdrukken.

de Wete | 2015 | | pagina 44