De Wete weet het Een schoolreisje? In De Wete van oktober 2014 plaatsten we een foto van een grote groep jongens en meisjes, liggend en zittend op het gras, met vijf auto's en hun chauffeurs op de achtergrond. Uit de eerste reacties die we ontvingen bleek al dat het ging om een reisje van gereformeerde jongeren uit Sint Laurens in de jaren dertig. Er werden een paar namen genoemd, maar dat was alles. Een brief van Jaap Riemens uit Leiderdorp brengt ons nu volledige duidelijkheid. De foto is genomen in de zomer van 1932, tijdens een uitje van (aankomende) leden van de gereformeerde knapenvereniging van Sint Laurens. De jongens hebben de leeftijd van twaalf tot zestien jaar. De meis jes mochten mee omdat ze dochters waren van de leiders. Het uitje bestond uit een rondrit over Walcheren en een bezoek aan het strand bij Dishoek. Jaap Riemens schrijft dat de foto in de fa milie zeer bekend is, maar dat hij wat laat reageert heeft een droevige reden: "Op de foto is mijn zus Prina Riemens het stra lende middelpunt (op de tweede rij, met het donkere jasje, red.). Zelf schreef ze daar over dat je in die tijd niet behoorde te la chen op een foto, maar dat ze veel zin in het uitje had. Ze was toen elf jaar. Enkele weken na het verschijnen van het oktober nummer van De Wete overleed mijn zus Prina. De samenloop met de publicatie van de foto trof mij zeer, te meer daar ik enkele dagen voor haar overlijden er met mijn zus over gesproken had." De foto heeft overigens ook al eens in de PZC gestaan, op 31 december 1999, schrijft Jaap bij een kopie van de foto die hij opstuurde. Daarop heeft hij ook wat namen genoteerd. De heren op de achter grond bij de auto's zijn van links naar rechts Boon, Priester (zittend op de bum per), Jansen, Timmerman en Van de Hof stede. Voor Timmerman zit Prins. Voor Van de Hofstede zit Kole, in boerenpak. Uiterst rechts zit Jan Riemens, de vader van Prina en Jaap. Prins, Kole, Van de Hofstede en Jan Riemens waren leiders van de knapen- vereniging. Op de foto staan verder nog onder anderen Dora en Leuntje Prins en Jeanette van de Hofstede. Jaap Riemens staat er zelf niet op. Hij was toen nog maar twee. Kentekens Op bovengenoemde foto stond een auto met het kenteken K-3011Dat vermoedde Lein J. Gilde tenminste, maar hij kon het niet bewijzen. Het laatste cijfer is half afge dekt en wij denken dat het een 2 of een 3 is. Omer Verheije uit Vlissingen mailt ons nu dat het kenteken K-3012 op naam stond van A. de Vreeze uit Eede, Zeeuws-Vlaan- deren. Zijn bron is het handboekje Zeeuws- Vlaanderen uit 1939. We weten inmiddels dat de heer of mevrouw De Vreeze niet op de foto van het uitje van de jongeren uit Sint Laurens staat, zodat naar alle waar schijnlijkheid de auto uiterst rechts het ken teken K-3013 moet hebben gehad. Leider Van de Hofstede staat ernaast. Grote kans dat hij de eigenaar was. Wagenmaker in Oostkapelle Adrie Dekker (94) uit Oosterbeek wil iets rechtgezet hebben. Op pagina 43 in de ja- nuari-Wete schreef hij dat hij werknemer was in de wagenmakerij van Jan Vader in Oostkapelle. Oplettende lezers zouden daaruit kunnen concluderen dat Dekker een beetje in de war is, want Jan Vader zou

de Wete | 2015 | | pagina 48