H<W Bij dit nummer 2 "Twee dagen sjouwden Bavink en Japi in Veere rond en toen jijden en jouwden ze elkaar al. Urenlang zaten ze samen op 't dak van 't Hospitaal en keken over Wal cheren, over de Kreek en 't Veergat en den ingang van de Oosterschelde en de duinen van Schouwen. En daar had je dikke Jan ook weer, den toren van Zierikzee, nu in 't Noorden. En daar had je Goes en Lange Jan, den toren van Middelburg, de spil van Walcheren, het hart dier wereld. En 't tij kwam in en 't tij ging uit; 't water rees en viel." Bij een verkiezing van de mooiste woorden aan Walcheren gewijd, zouden deze regels van Nescio (pseudoniem van de schrijver Jan Hendrik Frederik Grönloh, 1882-1961) uit de in 1911 uitgegeven De uitvreter hoge ogen gooien. Hoewel Bavink en Japi op de toren van de Grote kerk van Veere ('t Hospitaal) zaten, is het vooral de abdijtoren, liefkozend "Lan ge Jan" en door Nescio nog beeldender "de spil van Walcheren, het hart dier we reld" genoemd, waar je hart naar uit gaat. De oorspronkelijk veertiende-eeuwse toren heeft veel meegemaakt. De bovenzijde en met name de spits zijn diverse malen door brand verwoest. Zoals in 1568, 1712 en 1940. De Middelburgers danken aan de to ren hun bijnaam 'manenblussers'. Wie de persoon was die met een paar biertjes te veel op, het schijnsel van de maan op de toren voor vlammen heeft aangezien, zal wel nooit bekend worden. En over bier ge sproken: een in de jaren negentig door de onvermoeibare Middelburgse geschiedvor ser en helaas te vroeg overleden Jaap van Wallenburg op de markt gebracht biertje heet Lange Jan-bier. Een lezing die werd gehouden in mei van dit jaar, in het kader van het eerste Middelburgse Abdijbierfesti val, vond dan ook plaats op een zeer pas sende locatie, namelijk onder de toren. Deze uitweiding over Walcherens spil is een voorbeeld van hoe een enkel gebouw inspiratie kan geven om geschiedenis le vend te maken en te houden in bespiege lingen, bier en bijnamen. Het levend houden van de Walcherse ge schiedenis is een taak van onze Heemkun dige Kring. Om ervan te leren en te genie ten. Dit is ook de strekking van het artikel over Veere in Schotland van de hand van Tiny Polderman. Ze beschrijft hoe Walche ren ook aan de overkant van de Noordzee op de kaart is gezet en hoe men in Veere en Schotland het gemeenschappelijke ver leden in platsteek heeft verwerkt. Een ten toonstelling van deze unieke borduurwer ken is tot en met 25 juli 2015 in Veere te zien. We blijven in Veere met het artikel van J.H. Midavaine over dominee Duvelaer en zijn zwager Hubertus Huygens. Vlissin- gen is in dit nummer vertegenwoordigd met een stuk van Jan van Splunder over de verwoestende brand die in de nacht van 24 op 25 juli 1924 uitbrak in een tank van de Nederlandsche Petroleum- en Asphalt Maatschappij (Nedpam). Hoe Vee re voor Vlissingen kan doorgaan wordt door Jeanine Naerebout in haar recensie over de film Michiel de Ruyter uit de doe ken gedaan. Recensies door Leo Hollestel- le en H.J. Vader en de bekende rubrieken completeren dit nummer. We wensen u veel leesplezier! De redactie

de Wete | 2015 | | pagina 4