Walcheren van de kaart 1 21 Bronnen - P. Blom e.a., 'Historische atlas van Walche ren', Nijmegen 2009. - A. de Klerk, 'Hoe Walcheren niet ontstond', in: De Wete 43 (2014), nr. 1, pag. 23-25. Middelburg en Walcheren op Ceylon we kennis over het ontstaan van Walche ren was niet onmiddellijk gemeengoed. Waarschijnlijk heeft dat in de Tweede We reldoorlog de geallieerden parten gespeeld bij hun plannen tot inundatie van het ei land. Zeker twee ingenieurs gaven uiting aan hun twijfel: een opzettelijk veroorzaak te dijkbreuk zou geen snelle overstroming van het hele eiland tot gevolg hebben, ge zien de gevarieerde hoogteligging van Walcheren. En inderdaad werd na het eer ste geallieerde bombardement (op 3 okto ber 1944 bij Westkapelle) hun twijfel be waarheid, zodat ook nog op drie andere plaatsen bombardementen nodig waren. Pas toen liep het grootste deel van het ei land onder water. Bij alle aandacht die vooral vorig jaar weer uitging naar de stra tegische betekenis van Walcheren in de oorlog, kwam dit aspect niet of nauwelijks aan bod. Op de oorlogsinundatie en de droogma king volgde de herverkaveling en vanaf 1982 ook nog een ruilverkaveling. Dat alles bracht met zich mee dat veel van de vroe gere hoogteverschillen zijn vervaagd of soms zelfs zijn verdwenen. Dankzij verbe terde ontwatering is akkerbouw tegenwoor dig mogelijk in de poelgebieden waar ook wegen kwamen te liggen en boerderijen werden gebouwd. Gelukkig waren de ver anderingen op Walcheren niet zo rigoureus als die op Schouwen-Duiveland na de Ramp van 1953. Daar schiep men een nieuw, Noordoostpolderachtig landschap. Op Walcheren bleven de hogere kreekrug gen en de lagere poelgebieden nog altijd herkenbaar als de meest wezenlijke bouw stenen van het landschap. Bij een volgen de gelegenheid gaan we wat dieper in op enkele van deze bouwstenen. Aad de Klerk Met dank aan Johan van Cranenburgh, Waterschap Scheldestromen. iWvJ Koninkrijkjes Op het grote eiland Ceylon, dat sinds 1972 Sri Lanka heet, zijn nog sporen van het Nederlandse koloniale verleden te vinden. De eilandstaat Sri Lanka ligt ten zuiden van India. Ceylon is in 1505 door de Portugezen ont dekt. Joris van Spilbergen was in 1602 de eerste Nederlander die op Ceylon contact legde met de lokale bevolking. Hij zeilde voor het Veerse handelshuis van Balthasar de Moucheron. Deze maatschappij wordt

de Wete | 2015 | | pagina 23