26 Groepje mannen en vrouwen aan de dijk, 1936. (Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank Zeeland, recordnr. 40307) over de dijk laat rollen; wanneer een vreemde, die het heftige en griezelige na tuurgeweld nog nooit beleefde, denkt dat de ondergang van de wereld nabij is, dan bakt de Westkappelse huisvrouw pannen koeken. De hele familie lacht en zingt en heeft plezier. Want nu is er weer werk in overvloed; het zal maanden duren voordat de schade die de storm de beroemde Westkappelse zeedijk toebracht, is gerepa reerd. Zo is het altijd geweest en zo zal het altijd blijven, want de duinen die het hele eiland tegen de woeste aanvallen van de Noord zee beschermen, zijn precies daar onder broken waar de zee de meeste kracht heeft. Beroemde ingenieurs hebben eraan gewerkt om het dreigende gevaar van het water voor het hele eiland te af te wenden. Met ongelooflijk hoge kosten heeft men daar een dijk aangelegd die wel als een van de grootste meesterwerken van water bouwkunde beschouwd mag worden. De reusachtige dijk heeft een lengte van vier duizend meter en kost de Polder Walche ren jaarlijks de aanzienlijke som van 150 duizend gulden! De hele dijk is samengesteld uit loodzware ongelijke stenen; ook paalhoofden van zware palen zijn aangebracht. Men begrijpt niet hoe het mogelijk is deze stenen met hun ontelbare hoeken en onregelmatighe den precies zo in de passende opening te rollen dat ze aan alle kanten aansluiten en zo de machtige bescherming bieden aan het hele eiland. Maar, zoals gezegd, vaak worden bij zware storm deze loodzware stenen uit hun diepe voegen gesleurd en worden de zware houten palen gebroken als kinderspeelgoed.

de Wete | 2015 | | pagina 28