H<W Bijeenkomsten 42 De Verbandkamer. (foto Frans van den Driest) Stadswandeling Vlissingen Omdat het zevenhonderd jaar geleden is dat Vlissingen stadsrechten kreeg, werd de jaarlijkse HKW-wandeling in deze stad ge houden, Ondanks de temperatuur van meer dan 30 graden, waren op woensdag avond 1 juli toch tweeëntwintig leden naar de Verbandkamer van de Koninklijke Maat schappij De Schelde gekomen. Daar wer den we verwelkomd door de stadsgidsen Ad But en Theo de Badts. De Verbandkamer werd aan het eind van de Eerste Wereldoorlog gebouwd en deed onder andere ook dienst als vergaderruim te. Op de begane grond was dokter Lie- bers hier jarenlang de verbandmeester en op de eerste verdieping hield zuster De Priester haar spreekuur. Zij was sociaal maatschappelijk werkster. Als mensen thuis of op het werk problemen hadden, kon men haar om raad vragen. Ze beoor deelde ook wie er recht had op een wo ning van De Schelde. Nu is het een klein museum waar vrijwilligers de geschiedenis van de scheepswerf in beeld hebben ge bracht. In 1875 vestigde de scheepswerf zich op het terrein van de sinds 1867 gesloten ma rinewerf aan de Dokhaven. De Schelde was niet alleen de belangrijkste werkgever in Vlissingen, maar tussen 1900 en 1950 ook de grootste particuliere werkgever in Zeeland. Omdat de werf door de jaren heen steeds verder uitbreidde, werden straten 'geampu teerd'. De (Korte) Vrouwestraat liep dood op de enorme bakstenen muur van de wal- serij en de zware plaatwerkerij. Een deel van de Peperstraat en de Vrijgang werden aan het openbare verkeer onttrokken en de Kolvenierstraat werd zelfs helemaal af gesloten. Dankzij speciale wetgeving kreeg

de Wete | 2015 | | pagina 44