H<W Bij dit nummer 2 Het eiland waarop we leven en de Wal- cherse samenleving die we vormen, zijn niet vanzelf tot stand gekomen. In de meer dan tweeduizendjarige geschiedenis zijn op en rond ons eiland oorlogen en opstan den uitgevochten en is strijd geleverd te gen land en water. Vrijheid en veiligheid waren de voorwaarden voor ondernemer schap, uitvindingen en het scheppen van kunst en cultuur. Deze stappen uit het ver leden bepalen mede onze gang naar de toekomst. Een van de taken van de Heem kundige Kring Walcheren is personen en gebeurtenissen uit onze geschiedenis on der de aandacht te brengen. Jong en oud kan zich zo verplaatsen in de tijd van toen. leder jaar worden op Walcheren histori sche gebeurtenissen gevierd en herdacht. Soms minimaal, soms groots. Dit jaar is het 800 jaar geleden dat Gapinge voor het eerst in de bronnen wordt genoemd. He laas is hieraan nog maar weinig aandacht besteed. De viering van 700 jaar stad Vlis- singen daarentegen zal niemand zijn ont gaan. Volgend jaar kan worden herdacht dat het 450 jaar geleden is dat in de duinen bij Koudekerke de eerste grote hagenpreek in Nederland werd gehouden. Het was een belangrijk moment in de geschiedenis van de Reformatie in ons land. Als het gaat om grote uitvindingen kan in mei 2016 worden stilgestaan bij het feit dat precies twee eeuwen geleden de eerste stoomboot die ons land aandeed voor de kust van Wal cheren voer, het Veerse Gat binnenstoom- de en in Veere aanlegde. Een nieuw indus trieel tijdperk was begonnen. Een histo risch feit van nationaal belang was in 1966 de vondst van heel veel gouden munten in Serooskerkse bodem. In de afgelopen vijf tig jaar heeft dit feit in dat dorp zijn sporen nagelaten. Het zijn drie voorbeelden die uitdagen om komend jaar in ons blad over te publiceren. Soms kan een herdenking grootse vormen aannemen. In 2007 was onze Walcherse zoon Michiel Adriaenszoon de Ruyter het middelpunt van een nationale herdenking binnen het kader van zijn 400ste geboorte dag. Hij is een held aan wie we ons kun nen spiegelen en die een gevoel van trots geeft. Over hedendaagse Zeeuwse heldinnen kunt u lezen in dit nummer van De Wete. Het zijn de 46 dames die tot op de dag van vandaag de Walcherse dracht trouw zijn gebleven. Piet Minderhoud uit Westka- pelle heeft ook in 2003 en 2010 hierover geschreven. Bij zijn recente onderzoek kon hij dankzij de medewerking van velen en met toestemming van de betrokkenen dit hoogtepunt van de Walcherse cultuur be schrijven. Een onbekende vijftiende-eeuw- se Walcherse anf/held, Bartholomeüs van Biggekerke, wordt door Henk Barentsen uit de nevel van de middeleeuwen getrokken. Hoe het in het tweede kwart van de ne gentiende eeuw in de gemeente Vrouwen polder met de gezondheid was gesteld doet Jan Zwemer in een doorwrocht artikel uit de doeken. Een prachtige hoogtekaart is het uitgangspunt voor een verkenning van de hoogten en laagten op Walcheren door Aad de Klerk. Herdenken en vieren is van alle tijden. Het geeft ons historische bewustwording en ontwikkelt onze identiteit. Het hoeft niet ge paard te gaan met grote feesten en lezin gen, een artikel in De Wete kan al genoeg zijn om een persoon of gebeurtenis onder de aandacht te brengen. De redactie

de Wete | 2015 | | pagina 4