9 Andere activiteiten Vooral na de oprichting van de WHN wer den er naast de collectes ook andere acti viteiten georganiseerd. In december 1940 gaven de Zeeuwse musici Willem Noske en Marinus Flipse een concert in de Schouwburg te Middelburg. Na afloop dankte burgemeester Van Walré de Bordes de heren en bood hen bloemstukken aan. De Electrobioscoop in die stad organiseer de een filmvoorstelling. Ook werden een- pansmaaltijden uitgedeeld en cabaretavon den gehouden. De Duitse bezetter deed ook een duit in het zakje door verschillende muziekkorp sen te laten optreden, maar de opbrengst daarvan was meestal bestemd voor de Duitse zusterorganisatie van de Winter hulp. De rol van de kerken Van meet af aan stonden de kerken kri tisch tegenover de Winterhulp, zij zagen er een bedreiging in voor de eigen diaconie. Begin februari 1941 schreef de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk aan de kerkenraden en diaconieën dat WHN geen rekening hield met de ker kelijke armenzorg. Men voelde zich be dreigd en adviseerde geen contacten met WHN te onderhouden, niet op aanbiedin gen in te gaan en niet deel te nemen aan werkgemeenschappen. Ook de Gereformeerde Kerk voelde niets voor samenwerking. De diaconie in Se- rooskerke verbood zelfs haar lidmaten steun van WHN aan te nemen en des noods de eigen steun in te trekken. Diele- man informeerde of dat waar was. Hij wees erop dat volgens de Armenwet de diaconie en het gemeentelijk armbestuur dienden te zorgen voor een inkomensmini mum. De Winterhulp was immers een extra ondersteuning en die kon men de lidmaten toch niet onthouden? Zo nodig wilde hij daarover met het kerkbestuur overleggen. Een afschrift van zijn brief ging naar refe rent Schaar bij Beauftragte Münzer in Mid delburg. Nederlandse Volksdienst In juli 1941 werd de Winterhulp onderge- Winterhulp-molentjes, gebruikt bij de collecte van 29 en 30 november 1940. (foto Jan-Arie Gijsen, www.home.zonnet.nlgijsen5index.htm)

de Wete | 2016 | | pagina 11