13 a f 7,50 per week. Het gezin maakte een armoedige maar goede indruk en stond te boek als zeer betrouwbaar. De inkomsten waren ontoereikend voor hulp en extra voeding en daarom ondersteunde de NVD het gezin gedurende zes weken. Soms schakelde de NVD het Papefonds in, een Haagse liefdadigheidsinstelling. Dat gebeurde onder andere voor een los arbei der in Vlissingen wiens kunstbeen ver nieuwd moest worden. Het Papefonds droeg daar 35 gulden aan bij. In sommige gevallen nam de huisarts het initiatief. Op verzoek van de huisarts werd in Arnemuiden het gezin bezocht van een grondwerker met twaalf kinderen. De vrouw droeg een schone musse, de kinde ren waren armoedig gekleed maar wel schoon. Verder was het armoe troef, aan de inboedel ontbrak van alles: ledikanten, dekens, lakens, handdoeken, onder- en bovenkleding, keukengerei en nog veel meer. Tijdens acht jaar werkloosheid had het gezin een schuld van ongeveer 900 gulden opgebouwd; bij de bakker alleen al stonden ze ruim 500 gulden in het rood. Er werd geprobeerd met de schuldeisers een regeling te treffen, waarbij de Volksdienst een deel van de schulden voor haar reke ning nam. Alle kinderen werden gekleed en deels uitgezonden, bovendien werd de inventaris aangevuld. Het kostte de NVD uiteindelijk bijna duizend gulden om dit ge zin te helpen. Niet altijd werd een hulpaanvraag gehono reerd. Een los arbeider uit Souburg vroeg hulp voor zijn zwangere vrouw. Er was ge brek aan lakens, slopen, handdoeken, lui ers en er was geen geld voor kraamhulp. Het buurtschapshoofd onderzocht de zaak en toen bleek dat de man bij de firma Bod- daert in Middelburg 23 gulden per week verdiende, een behoorlijk loon voor die tijd. Daarvan konden best babykleertjes wor den gekocht. De aanvraag werd afgewe zen. Kinderuitzending Tot medio 1943 werden Nederlandse kin deren naar Duitsland uitgezonden, daarna i! Het pand Romerswaele, Singelstraat 15 in Middelburgwaar het kantoor was gevestigd van de WHN, afdeling Zeeland, (foto Mieke Meijer) werd dat vanwege de bombardementen te riskant. In het najaar van 1941 gingen van uit Zeeland 25 meisjes van zes tot veertien jaar naar het Haus an der Sonne in Arns- berg en 46 jongens in dezelfde leeftijdsca tegorie naar Wuppertal, begin 1942 ge volgd door 39 jongens. Afzonderlijke getal-

de Wete | 2016 | | pagina 15