len voor Walcheren zijn niet bekend. Ge middeld waren de kinderen een maand in Duitsland, ze kregen daar goed te eten en kregen vorming in nationaalsocialistische zin. Voor uitzending in augustus 1942 naar Bernau in Zuid-Duitsland hadden zich 31 kinderen aangemeld, waaronder veertien van Walcheren, meestal van NSB-leden. Het transport liep via Eindhoven waar de kinderen overnachtten. De volgende dag vertrokken ze van daaruit met de Heidel- bergexpress naar hun bestemming. Tijdens hun reis werden de kinderen begeleid door enkele dames die - vanzelfsprekend - NSB-lid waren. Geitenactie Om de gezondheidstoestand op peil te houden, bevorderde de overheid het bezit van geiten onder de plattelandsbevolking. De WHN verleende subsidie bij de aan koop van een geitenlam. De subsidie was afhankelijk van de leeftijd van het lam bij aankoop en gold alleen voor gezinnen met een weekinkomen van minder dan 20 gul den. De actie was succesvol, maar werd op 22 juni 1941 alweer stopgezet. Op Wal cheren werden subsidies verstrekt aan in woners van vrijwel alle dorpen variërend van 5 tot 15 gulden. In Koudekerke werden met steun van de WHN zestien lammeren gefokt. Hulp voor Rotterdam Op 31 maart 1943 werd Rotterdam door de geallieerden gebombardeerd, waarbij vierhonderd doden vielen en grote schade werd aangericht. De NVD organiseerde een actie voor de getroffenen. Van 10 tot 17 april werd een inzameling gehouden van huisraad, kleding en dergelijke, ook was er een straat- en huis-aan-huiscollec- te. In Middelburg vroeg de NVD een hand wagen in bruikleen om goederen op te ha len. In de kranten werd opgeroepen aan de inzameling te denken. Van enkele kleine Walcherse gemeenten is het resultaat bekend. In Aagtekerke wer den 24 kledingstukken, drie paar schoenen en acht stuks huisraad ingezameld, een collecte bracht M 55,32 op, gemiddeld 22 cent per inwoner. In Arnemuiden werd één kledingstuk en 200 gulden opgehaald, of wel 5 cent per inwoner; in Grijpskerke één paar schoenen en f 98,22 - dat is 10 cent per inwoner. Van de grotere gemeenten ontbreken gegevens. Als we de berichten uit die tijd mogen geloven was de actie een groot succes. Het einde Naarmate de oorlog heviger werd raakten de activiteiten van NVD en WHN uit zicht. In januari 1944 werd nog een collecte ge houden waarbij zangbundeltjes met onder andere kinder- en volksliedjes werden ver kocht. In die maand kon ook nog een uit kering worden aangevraagd. In februari werd weer gecollecteerd, toen met ver schillende soorten speldjes. De laatste col lecte was in maart, met afbeeldingen op het terrein van de scheepvaart. Op 1 april 1944 concerteerde de Wehr- macht nog een keer in Middelburg "zu Gunsten des Winterhilfswerkes", daarna werd het stil. Na Dolle Dinsdag vertrokken de meeste medewerkers uit Zeeland en kwam er een einde aan de activiteiten van NVD en WHN, de Winterhulp. Jules Braat

de Wete | 2016 | | pagina 16