Achter een muurtje... 17 "Daer is een volle schat, een wout, Op zaterdag 1 augustus 1925 verscheen in de Middelburgsche Courant een opmer kelijke ingezonden brief. De brief was ge schreven door Reimond Kimpe (1885- 1970). Kimpe was toen nog niet de be roemde schilder die hij later in Middelburg en omstreken zou worden. Hij woonde pas een kleine zes jaar in Middelburg. In maart 1919 was hij er met zijn vrouw en enige zoon gearriveerd, komend uit Zeist. Daar was hij begin november 1918 neergestre ken, na zijn vlucht uit België eind oktober dat jaar. De Eerste Wereldoorlog naderde zijn einde, een wapenstilstandsverdrag lag in het verschiet. Wie in België als activist met de Duitse bezetter had samengewerkt, moest vrezen voor represailles en straf maatregelen, zoals was aangekondigd door de Belgische regering die in balling schap in Le Havre zetelde. Reimond Kim pe was erg actief geweest, hij behoorde tot de radicale vleugel van het activisme. Vlaamse idealen Kimpe werd in 1885 geboren in Gent. Na de middelbare school volgde hij een tech nische opleiding in de weg- en waterbouw kunde. In Gent verkeerde hij in artistieke kringen. Ook met de schilders van Sint Martens-Latem had hij al vroeg intensieve contacten. Hij schreef gedichten en publi ceerde die in allerlei studententijdschriften. Als technisch ambtenaar kreeg hij in 1909 een aanstelling in Lier, ten oosten van Ant werpen. Behalve voor de uitoefening van zijn beroep, waarbij hij belast was met het bouwen van een brug over de Nete, was Lier voor de jonge Kimpe de plaats waar hij zich met volle overgave ontwikkelde tot dichter en schrijver van novellen, maar ook n open velt te midden in de stad" filosofisch getinte aforismen en een essay over de moderne Vlaamse schilderkunst. Ook publiceerde hij in die tijd enkele to neelstukken. Zijn ambitie ging zover dat hij vanaf 1907 tot en met 1910 redacteur was van het literaire tijdschrift Nieuw Leven. In deze jaren was Reimond Kimpe al nauw betrokken bij de Vlaamse Beweging die in Gent en Lier harde kernen kende. Kimpe was een van de oprichters van de radicale Lierse tak van de stroming die als Jong- Vlamingen bekendstaat. Toen de Eerste Wereldoorlog uitbrak en België overrom peld werd, legden deze activisten snel contact met de Duitse bezetter om door samenwerking hun Vlaamse idealen te verwezenlijken. De details van die ontwik keling doen hier niet ter zake en de betrok kenheid van Kimpe evenmin. Maar zijn col laboratie leidde in 1920 bij verstek tot een doodvonnis, uitgesproken door het hof van Assisen in Brussel. Als hij, met vele ande ren, tegen het einde van de oorlog niet was gevlucht, had hij in ieder geval tot de zogenaamde uitdovingswet van 1929 ge vangen gezeten. Via een omweg kwam hij dus in Middelburg terecht, dat hij kende van enkele reizen. Zo had hij omstreeks 1905 ook Veere bezocht en gezeild op de Zeeuwse wateren. Den Blauwvoet Toen Reimond Kimpe zijn brief naar de Middelburgsche Courant schreef, woonde hij aan de Middelburgse Heerengracht op M 39, tegenwoordig nummer 96. Hij had zijn huis in de geest van de flaminganten op zeker moment Den Blauwvoet ge noemd, naar een regel uit een gedicht van die andere Vlaamse dichtende strijder, JA

de Wete | 2016 | | pagina 19