mm. Wie de zeventiende-eeuwse stadsplatte grond van Middelburg van de landmeter en kaartmaker Cornelis Goliath - tevens ge wezen baljuw van Domburg - raadpleegt, ziet tussen de muur van de Penninghoek- singel en de Noordstraat inderdaad een uitgestrekte tuin, een immens gebied. Op de kaartuitsnede (pag. 21) ziet men Hortensia del Prato Zonder de krantenartikelen zou alleen een kenner van de werken van Jacob Cats of een ingewijde stadshistoricus iets zinnigs kunnen beweren over die mooie tuin tus sen de huizen en het muurtje met de koe pel aan de singel. In het werk van Cats (1577-1660) - die ook in de Lange Noord- aan de bovenzijde de Heerengracht, met het Sint Jorisbruggetje tegenover de huidi ge Sint Antheunisstraat. De schoolkrant van de iets verderop gevestigde Christelij ke Kweekschool - thans het pand waarin onder andere de Volkssterrenwacht geves tigd is - heette Het Bruggetje, naar dit bouwsel. Die naam zal wel gekozen zijn met een knipoog naar de intermenselijke relaties tussen de kwekelingen van deze school, en niet primair om de mogelijkheid onder de aandacht te brengen dat via dit bruggetje de concurrerende Rijkskweek school in de Lange Noordstraat bereikt kon worden. Het bruggetje werd later het Smy- tegeltbruggetje genoemd. HeerengrachtMiddelburg. straat heeft gewoond en aan de achterzij de een deel van de tuin als uitzicht moet hebben gehad - is een en ander te vinden over de bewoners van "Het Groote Huys" waarbij die uitgestrekte tuin hoorde. In het fragment uit Cats' Houwelijcx (het vierde boek, daarin het tweede deel "van 't chris- telijck huys-wijf vertoont in de gestalte van Vrouwe vergeleken mette somer") be schrijft Cats een prijzenswaardige vrouw, een vrouw "binnen dese mueren". Dat zul len wel de stadsmuren van Middelburg zijn. De bezongen vrouw is een licht, een gulden krans. Zo klinkt het bij Cats:

de Wete | 2016 | | pagina 21