lek weet een weerde vrouw hier binnen dese mueren, Een licht, en guide krans van onse na- gebueren, Hieruit blijkt dat Cats het over zijn buur vrouw heeft. Die buurvrouw van vier hui zen verder (Lange Noordstraat L 127) was Hortensia del Prato (ook: del Prado). Na dat ze weduwe was geworden van Jean Fourmenois, huwde ze met de zeer rijke Pieter Courten (die zich ridder mocht noe men).2 De op het eerste gezicht raadsel achtige derde regel van het gedichtfrag ment van Cats geeft de zekerheid dat deze Hortensia bedoeld is met die "weerde vrouw". Cats schrijft: "die voert een eygen naem genomen vanden hof". Prado en Prato is respectievelijk het Spaanse en Ita liaanse woord voor hof, tuin, weiland, af komstig van het Latijnse pratum, net als het Weense Prater. De Del Prato's kwa men uit Italië en waren via Keulen en Ant werpen in de Noordelijke Nederlanden te rechtgekomen. Dus Hortensia's familie naam Del Prato is 'van den hof', wat Cats een uitgekiende mogelijkheid bood tot een digressioeen uitweiding om haar weelde rige tuin te beschrijven en de wijze waarop ze die tuin verzorgde, naar alle waarschijn lijkheid niet in haar eentje maar met een groep tuinlieden als (onderbetaalde) assis tenten: Die voert een eygen naem genomen vanden hof, En daerin scheptse vreucht, niet sonder haren lof: Daer heeftse menich fruyt uyt alle vreemde landen, Daer menich aerd-gewas van alle verre stranden, Daer bloemen sonder naem, daer ongepersten wijn, Gelijcker dickmael koomt gedreven vanden Rijn; Daer speelt het geestich nat met hondert water-sprongen, Daer teelt de gulle visch, de herten krijgen jongen: Wat dienter veel geseyt? daer is een volle schat; Een wout, een open velt, te midden inde stadt. Zomaar midden in de stad Middelburg: een woud, een open veld, met fruitbomen en vruchtgewas uit exotische landen, curieuze bloemen en wijnranken, kennelijk vooral Rijnwijn. Een tuin met water uit vele ver rassende fonteinen, met vijvers waar vis gekweekt werd, met herten. Wat moet je er nog meer over zeggen? Daar achter het muurtje aan de Penninghoeksingel lag een paradijs. Hortensia del Prato. (wikimedia)

de Wete | 2016 | | pagina 22