21 Een hevige brand Een eeuw bleef dit juweel van een stads- paleis met die tuin in handen van de fami lie Courten. Hortensia del Prato, echtgeno te van Pieter Courten, leefde tot 1627. Haar dochter uit haar eerste huwelijk, Catharina Fourmenois, vrouwe van Sint Laurens (1598-1665), trouwde in 1618 met Pieter Boudaen Courten (1594-1668).3 Deze was de zoon van Matthias Boudaen en Margaretha Courten. Door de huwe lijkspolitiek van de families kwamen Sint Laurens, Popkensburg, Schellach en om geving in hun handen. In de kerk van Sint Laurens hangen nog de familiewapens, naar men zegt afkomstig van het kasteel Popkensburg. Na de zeventiende eeuw ging het stadspa- leis aan de Lange Noordstraat in andere handen over, "zijn ouden luister langza merhand verliezend totdat in 1812 een he- Detail uit de kaart van de stad Middelburg door Cornelis Goliath1650-1680 vige brand het dermate teisterde, dat het voor een luttel bedrag werd verkocht", al dus de schrijver in de Nieuwe Rotterdam mer, overgenomen door de vertrouwde 'Middelburger': In 1825 werd op het terrein een statig heerenhuis gebouwd, dat nog bestaat en thans als rijkseigendom diverse belas tingkantoren herbergt. "Het open velt te midden in de stadt" bleef, maar van den ouden luister van den hof is sinds lang niets meer over. En de Nederlandsche staat zag zich genoodzaakt, een deel van het terrein voor bouwgrond te ver- koopen!4 Thans komen op den grond, waar eens Hortensia del Prato vreemde bloemen kweekte, middenstandshuisjes.

de Wete | 2016 | | pagina 23