Walcheren van de kaart re heeft hij ongetwijfeld regelmatig de we kelijkse bijeenkomsten bezocht, maar hier voor is geen direct bewijs te vinden. Wel is aantoonbaar dat hij producten aan de ka mer leverde en in plaats van het eindfeest op een koude rederijkerskamer, bood hij de faciliteiten van een warme ruimte in de Campveerse Toren, aangevuld met diverse horecavoorzieningen. Jan Abke was dan ook naar mijn mening een passieve rede rijker en tegelijk een gastvrije uitbater van de Campveerse Toren. A.J. Puijpe 1. Notatie van door de prins gestelde vragen en de antwoorden van de leden op deze vragen beide op rijm. 2. Notatie van alle inkomsten en uitgaven per jaar. Bron: - Zeeuws Archief, archief van de kamer van re torica Missus scholieren' te Veere, 1530,1590- 1794, inv.nrs. 4 en 5 (rekeningenboeken) en 14 en 15 (verzenboeken). Tropisch Domburg aan de Surinamerivier La Rencontre Het Surinaamse dorp Domburg ligt aan de linkeroever van de Surinamerivier, onge veer vijftien kilometer van Paramaribo. De pendant van Domburg op Walcheren is ontstaan op het grondgebied van een sui kerplantage. Dat maakt dit tropische Dom burg in Zuid-Amerika tot iets bijzonders. Op 2 januari 1696 kocht Paulus Ampsing, raad van politie en criminele justitie in Suri name en eigenaar van de plantage Meer- zorg, 1.000 'akkers' van de Sociëteit van Suriname, het toenmalige bestuur van deze Nederlandse kolonie. De oppervlakte van het grondstuk was ongeveer 390 hec tare. De akkers waren gelegen naast de al bestaande plantage Boxel, even ten zuiden van de hoofdstad Paramaribo. Twee jaar later ging Ampsing een compagnonschap aan met Elias Bouvet. De heren wilden kennelijk een gezamenlijke plantage opzet ten. De plantage kreeg de naam La Ren contre ofwel De Ontmoeting. Zou dat een verwijzing zijn geweest naar Ampsing en Bouvet die elkaar in zakelijk opzicht had den gevonden? En zou de Franse achter grond van Bouvet een rol hebben ge speeld bij de naamgeving? Na de dood van Ampsing ging zijn deel van La Rencontre naar zijn weduwe Anna Verboom. Uit een in Suriname opgestelde akte van 18 juli 1716 blijkt dat de plantage van de nieuwe compagnons Verboom en Bouvet werd gedeeld in twee zelfstandige plantages van precies 500 akkers. Het westelijke deel ging naar Bouvet, het oos-

de Wete | 2016 | | pagina 31