33 verwerkingsproces van suikerriet) herinnert nog aan vroegere tijden. Desi Bouterse De bekendste zoon van Domburg is zon der twijfel Desi Bouterse, de voormalige le gerleider en huidige president van Surina me. Zijn wieg stond hier. En, verrassend genoeg, Bouterse blijkt het achterachter kleinkind te zijn van een Zeeuwse boeren zoon, die weliswaar niet uit Domburg op Walcheren kwam, maar uit Kamperland. De in Noord-Beveland geboren Jan Bou terse Kole - aan zijn familienaam voegde hij kennelijk de meisjesnaam van zijn moe der Dina Kole toe - trok in 1841 als sol daat met het koloniale leger naar Surina me. Bouterse Kole werd na zijn ontslag uit militaire dienst opzichter van plantages. Hij werkte zich op tot directeur van Vreden- burg, een suikerplantage met meer dan honderd slaven, en trouwde met de slavin Frederika, die hem twee kinderen schonk. Jan bleef tot zijn dood in 1869 in Suriname wonen en werken. De oudste dochter van het echtpaar, Georgina Bouterse, trouwde met de Fransman Henri Lioret. Samen kre gen zij vier kinderen die, om onduidelijke redenen, de achternaam van hun moeder behielden. Het Indiaanse bloed waar president Bou terse prat op gaat, diende zich aan met de verbintenis tussen de naar zijn Franse va- Hoogstwaarschijnlijk plantage Domburg aan de Surinamerivier. Domburg had een suiker molen die door water werd aangedreven. Met schoeners werden handelswaar en wellicht ook slaven aangevoerd. (Stichting Nationaal Muse um van Wereldculturen, coll.nr. TM-H-3352) der vernoemde Henri Bouterse en zijn bruid Johanna Emelina, een tot het rooms- katholicisme bekeerd lid van de Arowak- ken-stam. Het vierde en jongste kind van Henri en Johanna Emelina, Desiré Juliaan, is de vader van de huidige president. De familienaam Bouterse komt op Noord-Be veland naar verhouding nog steeds veel voor. Jaco Simons Bronnen: - www.suriname-heritage-guide.com. Deze uit gebreide website over onder meer Surinaamse plantages is opgezet door Philip Dikland, KDV Architects, Paramaribo, Suriname. - P. Reeser, Desi Bouterse, een Surinaamse tragedie', Amsterdam 2015. - Stadsarchief Amsterdam, Notarissen ter Standplaats Amsterdam, Ph. de Marolles, 18 juni 1716 en 19 juni 1717, inv.nr. 7975, fol. 190-192. - Zeeuws Archief, Families Spoors en Spren- ger, inv.nr. 6.

de Wete | 2016 | | pagina 35