Nieuwe uitgaven 'k heleze Zeeuwen aan de Kaap De uitgave Zeeuwen aan de Kaap is nu eens niet een opsomming van beroemde Zeeuwen die vijandige vloten versloegen, mensen redden of zeeën inpolderden, maar van Zeeuwen die, veelal in opdracht van de VOC, hun nederige dien- sten gingen verrichten in de door Jan van Riebeeck gestichte ver versingskolonie Kaap de Goede Hoop. Daartussen zaten brave burgers, maar ook moordenaars, dronkenlappen en deserteurs. De drie schrijvers zijn zeer be kend met de geschiedenis van de Kaapkolonie; zij werken als histo ricus/journalist, bestuurslid van de Neder lands-Zuid-Afrikaanse Vereniging of als bi bliothecaris van het Zuid-Afrika Huis en weten hun bronnen wel te vinden. Zij ver tellen hier in een serie aanstekelijke korte verslagen hoe het de gewone man of vrouw uit Zeeland verging in dat verre oord. Ze hebben daarmee niet de pretentie de grote geschiedenis te herschrijven, maar voorzien de bekende heldenverhalen van een gewone context; uit het leven ge grepen. Daarmee lijkt het verleden ineens toegankelijker en aannemelijker te worden en de lezer is ineens niet meer verplicht in ademloze bewondering kennis te nemen van onaardse heldenmoed, ferme daad kracht en bestuurlijke hoogstandjes. We kunnen rustig in onze leunstoel blijven zit ten en in onze dagelijkse kleren het verle den tot ons nemen. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die door ongeluk, armoede of een slechte reputatie gedwongen werden hun heil elders te zoe ken. Ze komen in een vreemde omgeving terecht en worden geconfronteerd met in heemse volkeren, onbekende wilde dieren en een gebrekkige bestuursstructuur. Ze worden onder meer predikant, adelborst, boer en chirurgijn. Ze komen uit Koudeker- ke, Middelburg, Serooskerke, Breskens en Colijnsplaat. Ze komen zelden te- p- rug; ze blijven of ze worden door gestuurd naar Batavia, soms ko men ze om tijdens een scheeps ramp op de terugreis. Het boek bevat ruim twintig ge valsbeschrijvingen; van een 'Brave Hendrik', de 'Zeeuwse Romeo' en predikanten tot kwakzalvers, een Jan Hagelse Schoenflicker uit Breskens en de moord op Frans Joosten. Daarnaast bevat het veel interessante illu straties van wilde dieren, forten, landkaar ten en dorpsgezichten. Plus een uitgebrei de doorverwijzing naar boeken en artike len, een index op Zeeuwse plaats- en per soonsnamen en een opsomming van ge nealogische gegevens van Zeeuwen aan de Kaap. Het is een goed geschreven boek gewor den; zo vermakelijk dat het ons verleidt om het in een keer uit te lezen. Maar het is ook zeer geschikt om af en toe eens een enkel verhaal te doen. De schrijvers weten de karakters in korte bewoordingen vol doende helder te schetsen om ze tot de verbeelding te laten spreken. De schrijvers hebben gekozen voor gevallen die nu wel in de sensatiepers zouden zijn behandeld; geen keurige verhalen over kruideniers, liefhebbende en trouwe echtelieden en dierenvrienden, maar over mislukkingen, spaaklopende carrières, echtbreuken en misdaden. De gebeurtenissen worden niet Zeeuwen aan de Kaap Wrbak-n uk ZonJ Alnkj

de Wete | 2016 | | pagina 36