38 het Frans mitaines genoemd [al in gebruik Vlissingen (De Wete nr. 4, oktober 2015) in de eerste helft van de dertiende eeuw, wordt de suggestie gewekt dat in Amster red.]. dam pas in 2009, bij diens honderdvijftig- "Reeds na drie jaar werd Jean de Labadie ste geboortedag, aandacht aan Floor Wi door de Waalse synode afgezet en uit Mid baut is besteed door het onthullen van een r delburg verbannen. Met zijn aanhangers standbeeld. Dat is niet correct, mailt ons r vertrok hij via Veere naar Amsterdam en Jan J. van der Weele uit Lelystad: "Om daarna naar Duitsland, waar hij op 6 febru streeks 1966 werd in Amsterdam in de ari 1674 overleed (in Altona, nu Deens Wibautstraat op nummer 3 een kantoor ge grondgebied). Zijn volgelingen, onder wie opend, waarin drie gemeentelijke diensten veel gegoede dames, streken in 1675 neer werden gehuisvest. Het pand werd het op de Walta-stins in het Friese Wieuwerd, Wibauthuis gedoopt, en op het pleintje er bekend van de mummies in het dorpskerk voor werd in 1967 een standbeeld van je. Wibaut onthuld. Toen het Wibauthuis werd "Op de Walta-stins leefden de labadisten in gesloopt is het standbeeld enkele honder communeverband. Hun kenmerk was grote den meters in de richting van het centrum soberheid in leefwijze en kleding. Hoofd verplaatst." bronnen van bestaan waren akkerbouw en veeteelt. Vermaard geworden is hun laba- distenwol. Deze was krimpvrij en ze was Het Dijkhuis jarenlang zeer gezocht. Ook de labadisten- In de rubriek 'Feiten en mededelingen' in duffel (wollen stof) was tot ver in de negen de oktober-Wete plaatsten wij een oproep tiende eeuw bekend. De labadistencom- van Ard Hesselink. Hij is op zoek naar vrij mune was toen allang opgeheven, maar willigers die in diverse archieven onder de kwaliteitsproducten bleven door ande zoek willen doen naar het Dijkhuis in Veere ren gemaakt worden. De krimpvrije laba- en in het verlengde daarvan naar de we distenwol was uitermate geschikt om er deropbouw van de omgeving ervan na de armwanten van te breien en te haken. Van Tweede Wereldoorlog. De oproep leverde wege de koude droeg men ze in de winter, nogal wat reacties op. Het Dijkhuis zelf gespeld aan de korte mouwen van het jak. kwam daarin niet zo duidelijk naar voren, Die armwanten of armmoffen werden over de inspanningen die werden verricht bij de al gedragen. Alleen op Walcheren werden droogmaking des te meer. Uiteraard sturen ze, naar de herkomst van de wol, labedis we alle reacties door naar Ard Hesselink. sen genoemd. Als ze al waren genoemd Natuurlijk hopen wij te zijner tijd van Ard naar een antiblootprediker, dan hadden ze Hesselink te vernemen wat zijn onderzoek wel smietegeltjes geheten." [naar Bernar- heeft opgeleverd. Los hiervan hopen wij dus Smytegelt (1665-1739), predikant in zeer binnenkort een artikel over de weder o.a. Middelburg, red.] opbouw van Walcheren in De Wete te kun nen presenteren. Wibaut In het verslag van de stadswandeling door CK c V c 0

de Wete | 2016 | | pagina 40