48 mooie toeristische attractie. En Bergen vaart er wel bij. Bergen, voor de Walen Mons, is zeker een bezoek waard. Bergen is de Europese cul turele hoofdstad 2015. Omdat de vaartocht relatief vlot is verlopen hebben we bijna twee uur de tijd om op eigen houtje de bin nenstad te bezoeken. We worden afgezet naar de Grote Markt. Het belfort van Ber gen (El Catiau genoemd) is 87 meter hoog, het enige belfort in barokstijl in Bel gië en door de Unesco erkend als wereld erfgoed. Het werd eind zeventiende eeuw gebouwd. Tweehonderd meter verder be treden we de Grand Place. We bewonderen het gotische stadhuis. Het De scheepslift van Goegnies: één bak boven één bak beneden, (foto Rob Hubrechsen) bij de Sint-Waltrudiskerk, een kerk in de stijl van de Brabantse gotiek. Een enorme kerk, blijkt wel als we eromheen lopen. De bouw van de kerk begon in 1450. Ruim tweehonderd jaar later was het interieur af gerond, maar de geplande kerktoren van 190 meter is er nooit gekomen. De kerk bevat de relikwieën van haar naamgever. We bewonderen de prachtige glas-in- loodramen en de elegante beelden. We verlaten de kerk en lopen via het belfort heeft ongeveer dezelfde bouwgeschiede nis als de kerk. Toen monniken aan de bouw van de Sint-Waltrudiskerk begonnen, konden de plaatselijke bestuurders niet achterblijven en besloten een nieuw stad huis te bouwen. Ook het stadhuis is niet afgebouwd, de hoektorens en een boven ste verdieping zijn nooit gerealiseerd. We strijken het geluksaapje dat de gevel siert over de bol. Aan de overkant vinden we een zonnig terrasje waar het nog even goed toeven is met een pittig regionaal abdijbiertje. Even later, tegen vijven, zetten de bussen weer koers naar Zeeland.

de Wete | 2016 | | pagina 50