51 of hij een ontwerp kon maken voor de uit breiding. De architect was zeer vereerd met het verzoek. Toen Duintjer met de auto paleis Soestdijk passeerde, wist hij het: Der Boede wordt als paleis Soestdijk! Op 24 oktober 1950 ontving de stichting de eerste schetsen. Der Boede zou verbouwd worden tot zusterhuis en zowel links als rechts zou het landhuis uitgebreid worden met een halfgebogen vleugel. Hierin kon den in totaal 120 patiënten worden onder gebracht in kamers met acht bedden. Op 5 juni 1951 vond de aanbesteding plaats. In totaal hadden 26 bouwbedrijven inge schreven. De opdracht werd gegund aan W.F. Christiaanse, voor 489.180 gulden. Het ontwerp voor de beplanting rondom Der Boede was het werk van de land schapsarchitect C.P. Broerse, een geboren en getogen Walchenaar. De stichting ging een lening aan van 650 duizend gulden, waarvoor zeventien Walcherse gemeenten zich garant hadden gesteld. Op 31 januari 1953 werden de vleugels, ingericht met nieuwe bedden en meubilair, in gebruik genomen. Al het oude materiaal werd in het landhuis opgeborgen. De vol gende morgen werd duidelijk dat Zeeland getroffen was door een watersnoodramp. Bejaarden uit het rampgebied werden geë vacueerd en naar Der Boede gebracht. Het oude materiaal dat in het landhuis was op geborgen, werd weer in gebruik genomen. Op 30 september 1953 werd Der Boede door koningin Juliana geopend. Bij het hek knipte de koningin een lint door en vervol gens ging het gezelschap naar het hoofd gebouw en de nieuwgebouwde vleugels. In een van de gangen werd een gedenksteen onthuld. In 1955 kwamen er plannen om een nieu we verpleeginrichting met 128 bedden bij Der Boede te bouwen. De bouw was nood zakelijk omdat Overduin in Oostkapelle zou worden gesloten. Er werd een nieuw zusterhuis gebouwd voor 70 personen. De nieuwe verpleeginrichting kreeg de naam Ter Poorte en werd in 1958 gefaseerd in gebruik genomen. De minister van Sociale Zaken, mr. dr. C. van Rooy, verrichtte op 10 Uit: Johan Geerse, 'Die?Die is naar Der Boede toe'. oktober 1960 de officiële opening. En nog was de stichting niet uitgebouwd. Op de plek waar het koetshuis stond werd een horecahoek gebouwd en een eigen gebouw voor de opleiding ziekenverple ging. De nieuwbouw kreeg de naam Het Koetshuis en werd in 1971 in gebruik ge nomen. Omdat De Herengracht in Middel burg op termijn gesloten zou worden, werd op het terrein van Der Boede een nieuw verpleeghuis gebouwd. In 1974 werd het in gebruik genomen onder de naam De Vliedberg. Tussen 1970 en 1990 was Der Boede, met drie verpleeghuizen, een van de grootste verpleeginrichtingen van Nederland. Inmid dels was ook bij de stichting het besef ont staan dat er van een menselijke maat

de Wete | 2016 | | pagina 53