56 den van een dagboek. Toen ze in juni 1943 haar woning in Amsterdam op last van de bezetter moest verlaten, vertrouwde Etty haar schoolschriften met dagboekaanteke ningen toe aan een huisgenote, met de opdracht ze na de oorlog te overhandigen aan de schrijver Klaas Smelik. Hij zou voor publicatie kunnen zorgen wanneer zij niet zou terugkeren. Ze keerde niet meer terug. Etty Hillesum. (foto EHOC) Het lukte Klaas Smelik niet om een uitge ver te interesseren voor de dagboekca hiers - plus een stapel brieven - van Etty Hillesum. Zijn zoon Klaas A.D. Smelik slaagde daar uiteindelijk wél in: in 1981 verscheen bij uitgeverij De Haan een bloemlezing uit de dagboeken met de titel Het verstoorde leven. Het boek werd een groot succes, niet alleen in Nederland maar ook wereldwijd. In 1986 verscheen een volledige, geanno teerde editie van Etty Hillesums dagboe ken en brieven, Etty Hillesum. Het Werk onder redactie van Klaas A.D. Smelik. Hiervan verschenen ook Engelse, Franse en Italiaanse vertalingen, en binnenkort een Duitse. De Nederlandse editie beleef de in 2012 haar zesde druk. Niet alleen le zers, ook onderzoekers begonnen steeds meer belangstelling te tonen voor het werk van Etty Hillesum. Met name in Frankrijk, Italië, Nederland, België en de Verenigde Staten verschijnen studies over haar en haar werk. Het EHOC fungeert hierbij als spil, maar doet ook eigen onderzoek. Zo verschijnt jaarlijks een nieuw deel in de serie Etty Hillesum Studies. In november 2015 kwam deel 7 uit: Etty Hillesum weer thuis in Mid delburg. Het onderzoek naar de nagelaten geschrif ten van Etty Hillesum kan vanuit vele in valshoeken worden ondernomen. Geïnte resseerde studenten komen via de regulie re opleidingen en seminars in aanraking met het EHOC, van waaruit hun begelei ding wordt geregeld. De geaffilieerde leden van het EHOC uit Nederland, België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Australië, Ca nada, Colombia en de Verenigde Staten hebben reeds naam gemaakt in het onder zoek naar Etty Hillesum en haar werk. Zij wisselen onder meer tijdens congressen hun bevindingen uit. Door een nauwe sa menwerking is het gelukt om de doelstel lingen voor het EHOC te realiseren. Het onderzoek gaat echter steeds door en heeft nu dus Middelburg als centrum. Wie wil kennismaken met de activiteiten van het EHOC, kan op werkdagen tussen 13.30 en 16.30 uur terecht in het Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middelburg. Voor een afspraak, maar ook voor informatie kunt u contact opnemen via info@ehoc.nl.

de Wete | 2016 | | pagina 58