Door het Volk Voor het Volk Winterhulp en Voiksdienst op Walcheren 1940-1944 Hulp en ondersteuning Op 22 oktober 1940 riep Rijkscommissaris dr. Seyss-lnquart de Stichting Winterhulp Nederland (WHN) in het leven. De WHN kreeg de taak om in bezet Nederland be hoeftige burgers hulp en ondersteuning te verlenen. Aan het hoofd van de organisatie stond directeur-generaal C. Piek, die later werd opgevolgd door F.W. van Vloten. Er was een landelijk 'erecomité' en een com missie van toezicht op de financiën. Op het hoofdkantoor waren afdelingen voor finan ciën, inkoop, organisatie, propaganda, sta tistiek en voorlichting. In iedere provincie was een kantoor met een provinciaal direc teur. De burgemeesters werden benoemd tot plaatselijk directeur en in hun gemeen ten werden zogenoemde buurtschappen opgericht. Het logo van WHN was een klaverblad met daaromheen de woorden "Door het Volk Voor het Volk". Provinciaal directeur in Zeeland was mr. W.K.H. Dieleman, die kantoor hield aan de Singelstraat 15 te Middelburg. Zijn mede werkers waren administrateur J.W.L. van Doorn, hoofd van de afdeling organisatie A.C. Hollebrands en bureauchef J.F. Magendans. Samen met Dieleman vorm den zij de staf van het kantoor Zeeland. Verder was er ongeveer zes man aan kan toorpersoneel. Vrijwel alle functionarissen waren lid van de NSB. Dieleman trad in mei 1942 af als directeur en werd opge volgd door J. Holthuizen. Gedoe In Vlissingen was het plaatselijk bureau aanvankelijk gevestigd in de tijdelijke ge meentesecretarie in de Zeevaartschool, daarna respectievelijk in de Hendrikstraat, de Walstraat, de Vrouwestraat en vanaf september 1942 in een woning van een evacuée aan de Singel. Over dat laatste onderkomen ontstond ge doe. De eigenaar had zonder medeweten Carel Piek. (wikipedia) van de evacuée een gedeelte van het huis aan de WHN verhuurd, hij had er een ka chel geplaatst en hij wilde ook de opgeno men vloerbedekking terugleggen. De eva cuée was het daar niet mee eens, zij eiste ontbinding van het met WHN gesloten huurcontract en terugplaatsing van haar

de Wete | 2016 | | pagina 5