4 's-Gravenhage, 1 juli 1942. Prof. mr. dr. Westra, de NSB-burgemeester van Den Haag, na zijn installatie in gesprek met de burgemeester van Delft, KW. van Vloten (links). (Nationaal Archief, Collectie Spaarnes tad/ANP/Polygoon/T.A. Meijer, SFA00202112) eigendommen. De eigenaar beriep zich op een mondelinge toezegging van haar kant. Winterhulp ontkende bezittingen van de huurster te gebruiken, integendeel, de or ganisatie had zelf een kachel gekocht en de vloerbedekking had de administrateur zelf van huis meegenomen. Volgens de WHN was de huurster op haar mondelinge toezegging teruggekomen toen was geble ken welke organisatie de woning had ge huurd. De WHN bleef tot maart 1944 in het pand zitten en verkaste toen naar het Bellamy- park. Reacties De Winterhulp werd met veel bombarie geïntroduceerd, maar de ontvangst door de Zeeuwse bevolking was lauw. Die had goed door dat het ging om een verkapte Duitse instelling. De namen van NSB-pro- minent Rost van Tonningen in het ereco- mité en van de openlijk pro-Duitse direc teur Piek waren ook geen aanbeveling. De burgemeesters zaten in een lastig parket. Sommige waren tegen, andere neutraal, weer andere werkten mee. De bezetter be toonde zich toen nog betrekkelijk mild, die had zijn ware gezicht nog niet getoond. De Middelburgse burgemeester Van Walré de Bordes installeerde op 22 november 1940 de hoofdstedelijke werkgemeen schap van de WHN. Tot de leden behoorde een aantal Middelburgse notabelen, die zeker niet Duitsgezind waren maar de be doelingen van de bezetter (nog) niet door hadden. In zijn rede zei Van Walré dank-

de Wete | 2016 | | pagina 6