HISTORISCHE FIGUREN m 5 baar te zijn dat "wij ons aangorden om een nieuwe organisatie hulp te gaan verschaf fen". Hij ging nog verder: "Ik zou alle inge zetenen van Middelburg willen vragen po sitief tegenover de actie van WHN te staan." Van Walré was zo enthousiast dat hij een extra betaalde kracht wilde aanne men voor het WHN-werk. lijke giften was binnengekomen. De op brengst werd bij een bank of in de ge meentekas gestort. De campagne werd ondersteund met veel reclame in bioscopen, kranten, op de radio en met aanplakbiljetten. Niet iedereen was het met de collecte eens, in Vlissingen werden aanplakbiljetten afgescheurd en in STRAAT-COLLECTE en 26 Fl De eerste collecte De WHN zette er direct vaart achter. Eind november al werden landelijke huis- en straatcollectes georganiseerd. Provinciaal directeur Dieleman riep alle Zeeuwse bur gemeesters op hun volle medewerking te verlenen en de sympathie voor de Winter hulp te bevorderen. Verschillende burge meesters riepen op hun beurt vrouwen ou der dan zestien jaar op om zich als collec- tante aan te melden. Er gingen geruchten dat de opbrengst naar Duitsland zou gaan, maar dat werd ontkend: de gelden zouden geheel ten goede komen aan de eigen be volking. Voor een goed verloop werd een aantal maatregelen genomen. De collectanten waren kenbaar aan een armband met het woord Winterhulp, ze mochten geen uni form of insigne dragen en waren voorzien van een legitimatiebewijs. Ze leurden met lichtgevende molenspeldjes waarmee ze op straat enigszins zichtbaar waren tijdens de verduistering. De molentjes werden voor minimaal twintig cent verkocht. Na af loop van hun ronde moesten de collectan ten hun genummerde collectebus en hun legitimatiebewijs inleveren. De inhoud van de bus werd door twee personen geteld, net als het aantal ontvangen en verkochte speldjes. Op een recapitulatiestaat werd per gemeente vermeld hoeveel de collecte had opgebracht en hoeveel aan afzonder- Affiche gedrukt met een foutieve datum (17/18 i.-p.v. 27/28). (particuliere collectie) Souburg plaatsten winkeliers de raambiljet ten niet of pas na herhaald verzoek. Collectes voor andere goede doelen wer den verboden en al verleende vergunnin gen daarvoor werden ingetrokken. De opbrengst De eerste collecte bracht in heel Zeeland

de Wete | 2016 | | pagina 7