6 ruim 18 duizend gulden op, het bijkantoor van de Nederlandsche Bank in Middelburg droeg tweeduizend gulden bij, het filiaal van Vroom Dreesmann gaf f 250,- en de heer Hoegen van Hoogelande uit Seroos- kerke voegde er ook nog duizend gulden aan toe. Dieleman was tevreden. Hij wees op de konden ze kleding, levensmiddelen en voedsel kopen. Dieleman onthulde nog en kele toekomstplannen zoals samenwerking met de Sociale Commissie Zeeland in de strijd tegen tbc en verhoging van het aan tal geiten, de koe van de kleine man. De tweede Winterhulpcollecte vond plaats op 27 en 28 december. Daarbij werden speldjes van sprookjes verkocht. Voor Die leman was de opbrengst een grimmig sprookje: er werd maar twaalfduizend gul den opgehaald, veel minder dan de eerste keer. In totaal werd er van 1940 tot en met 1944 23 keer gecollecteerd, waarbij speldjes met allerlei afbeeldingen werden verkocht. Omdat de collectanten meestal NSB-leden waren, verliepen de collectes niet altijd probleemloos. Vaak werd een bijdrage ge weigerd of de deur dichtgesmeten. In Vlissingen werd de collecte van 16 fe bruari 1941 verstoord door het knallen van de luchtafweer en een bombardement. De inwoners hadden die dag wel wat anders aan hun hoofd. Er waren maar zes collec tanten die samen 189 gulden bij elkaar brachten, terwijl er in Middelburg nog 570 gulden werd opgehaald. Op de Middelburgse gemeentesecretarie was men trouwens niet zo gul: van de veertig ambtenaren deden er maar vijf iets in de collectebus. De directeur van de Pro vinciale Stoombootdiensten liet duidelijk merken dat collectanten in zijn gebouw niet erg welkom waren en weigerde zelf iets te geven. Suggesties Medio maart 1941 schreef Dieleman aan de directeur-generaal van de WHN over een bezoek aan Antwerpen. Hij had daar een mooi propagandatijdschrift gezien Affiche van de Winterhulp, (particuliere collec tie) korte voorbereidingstijd, het nog niet goed functioneren van het propaganda-apparaat en het nog ontbreken van enkele plaatselij ke afdelingen. Hij beloofde dat de op brengst in Zeeland zou blijven en ten goe de zou komen aan kinderen uit arme ge zinnen; de ouders kregen waardebonnen uitgereikt van f2,50 tot f5,-. Daarmee 21 en 23 NOVEMBER

de Wete | 2016 | | pagina 8