waaraan werd meegewerkt door bekende personen en kunstenaars. Dat leek hem voor Nederland ook wel iets. In tegenstel ling tot Nederland waren in België plak- en postzegels, kalenders, loten en zakagen da's van de Winterhulp te koop. De propaganda in Zeeland kwam niet goed van de grond en daarom wilde Diele- Winterhulpspeld van een collectant, (foto Jan- Arie Gij sen, zvww. home. zonnet. nlgijsen5 index.htm) man een vaste propagandist die de hele week op pad zou gaan om contacten te onderhouden met burgemeesters, vereni gingen en dergelijke. Zo iemand was hard nodig want de stemming onder de bevol king bleef maar lauw, er was geen sympa thie voor de Winterhulp, er was gebrek aan collectanten, veel stille kritiek en zelfs ge niepige tegenstand bij de kerken. Ook klaagde hij over de late ontvangst van de waardebonnen waardoor efficiënte hulpverlening niet mogelijk was. Dat speel de vooral in de voorgaande winter toen veel mensen werkloos thuis waren komen te zitten. Hij verzocht om tijdige toezending van de bonnen. Het WHN-werk in Zeeland liep dus duidelijk nog niet op rolletjes. Propaganda Om de bevolking voor de Winterhulp wat enthousiaster te maken, ging de propagan damachine op volle kracht van start. Half mei 1941 wilde de inmiddels aangestelde Zeeuwse propagandachef Knoth fotokas- Winterhulp-collectebussen, (foto ]an-Arie Gij- sen, www.home.zonnet.nlgijsen5index.htm) ten plaatsen. Hij sprak daarover met een functionaris van het hoofdkantoor en sug gereerde toestemming te hebben gekre gen voor het laten maken van tien kasten a 14 gulden. Toen hij bij het hoofdbestuur informeerde naar de manier van betaling ontstond er een rel. De afdelingen Finan ciën en Propaganda hadden helemaal geen toestemming gegeven, de aanschaf werd afgewezen. Volgens Dieleman moest er ergens iets fout zijn gegaan; zo nodig zou hij de kas ten uit eigen zak betalen. Als het hoofd kantoor in zulke kwesties tegenwerkte, dan was er weinig kans van slagen voor de Winterhulp in Zeeland, vond hij.

de Wete | 2016 | | pagina 9