11 len in dit boek de hoofdrol maar de water tovenaars van Rijkswaterstaat vervulden een echte heldenrol want "er stroomde geen druppel water Nederland in, door Ne derland heen of tegen Nederland aan, of de Waterstaat had die druppel op een ta belletje staan". Als eind 1945, geheel volgens plan, drie van de vier gaten gedicht zijn, zwalpt bij Rammekens nog twee keer per etmaal twintig miljoen kubieke meter zout water naar binnen, tot aan de spoorlijn bij Mid delburg. "Het vrat de kleilaag op, scheurde het sponsige veen uit elkaar, zoog het zand eronder weg. Nergens was het water zo gulzig als bij Rammekens." Materiaal om dat laatste gat te dichten was steeds moeilijker te krijgen omdat overal in Neder land oorlogsschade werd hersteld. Maar Walcheren zou pas weer veilig zijn als ook dat laatste gat gedicht was. Daarom zwoegden zevenhonderd man op de glib berige landtong naast het oude droef geestige fort Rammekens. Van alles werd er in dat gat gegooid: naast de gebruikelij ke materialen als zinkstukken van rijshout, stortsteen en klei waren dat scheepswrak ken, torpedonetten en caissons die de ge allieerden in Normandië niet meer nodig hadden. Vanuit fort Zoutman en fort Rammekens kropen de nooddijken naar elkaar toe. Dankzij Den Doolaard weet de lezer hoe veel moeite dat gekost heeft. De lezer sopt als het ware zelf vloekend door de modder, hoort het janken van de wind rond de ba rakken, huivert in kletsnatte kleren, bibbert op een steenharde stromatras en vreest voortdurend het ijskoude, gevaarlijke wa ter. Op de in 1945-'46 aangelegde en later opgehoogde dijk is ook goed te zien dat de zee hier een hap uit Walcheren geno men heeft. Een wandeling bij Rammekens kan na lezing van Het Verjaagde Water nooit meer hetzelfde zijn. Op de in 1945- '46 aangelegde en later opgehoogde dijk is goed te zien hoe "vijand Oceanus" hier in 1944 letterlijk een hap uit Walcheren nam. Jan Moekotte Bronnen: - Zeeuws Archief, MiddelburgArchief Rijks waterstaat, Dienst Droogmaking Walcheren, 1944-1953. - Het Verjaagde Water', roman van A. den Doolaard, bezorgd door K. d'Angremond en G.J. Schiereck, Delft 2001. - A. den Doolaard,Het leven van een landlo per', Amsterdam 1958. - Hans Olink, 'Dronken van het leven. A. den Doolaard, zwerver, schrijver, journalist', Am sterdam 2011. - www.zeeuwsarchief.nl/zeeuwse-verhalen/ walcheren-onder-water-1944/ - www.zeeuwseankers.nl. - www.adendoolaard.nl.

de Wete | 2016 | | pagina 13