14 gentegenstelling - met als basis de twee deling kreekrug versus poelgebied - zou zich lang doen gelden. Pas met de inwer kingtreding van het eerste gemaal in 1930 kwam er een einde aan de eeuwenlange wateroverlast. Er zijn aan de hand van dit fragment van de hoogtekaart nog enkele bijzonderheden aan te wijzen. Zo is het opvallend dat de meeste van de eerdergenoemde oude boerderijen niet boven op de kreekrug, maar meer aan de randen ervan liggen, vaak aan het eind van een oprijlaan, een baene. Het meest in het oog springend is wat dit betreft de situatie van de boerderij Zuythoff (Noordweg 309), net ten zuiden van Brigdamme. Het erf is qua hoogtelig ging als het ware een voorpost, een uit bouw van de kreekrug in westelijke rich ting. Het ligt met een hoogte van circa 1 meter boven NAP zelfs nog hoger dan de kreekrug zelf. Was zo'n ligging op de over gang van hoge kreekrug (met het akker land) en lage poel (met het grasland) voor de boer wellicht efficiënt? Van de buiten plaatsen - onder andere de boerderij Le- liëndale gaat terug op een buitenplaats - is bekend dat ze bij voorkeur op zo'n over gang werden gesitueerd. Gegrondvest en beschut op hoge en droge grond, maar met de mogelijkheid om het uitzicht over de lage en open poelgebieden in de totale park- en tuinaanleg te betrekken. De hoogtekaart laat ook goed zien dat de kreekrug van de Noordweg zich anderhal ve kilometer ten noorden van Middelburg splitst, met een aftakking in zuidoostelijke richting. Precies op deze driesprong is Brigdamme ontstaan. In de naam Brig damme zijn duidelijk de elementen 'brug' en 'dam' te herkennen. Ze verwijzen naar de afsluiting van een kreek die indertijd gestroomd heeft tussen de Arne en Brig damme, een afsluiting die waarschijnlijk gelegen heeft dicht bij de vroegere kerk en ter plekke van het huidige hof Leg-Af. Sa men omarmen de rug van de Noordweg en deze zijtak als het ware een heel klein, maar als zodanig goed herkenbaar poelge biedje. Precies op de grens van deze zijrug en dit poelgebiedje loopt het Brigdamse Padje, een van de zeer weinige 'padjes' die na de oorlogsinundatie en de herverkave ling op Walcheren zijn overgebleven. Het is een padje waar velen dierbare herinnerin gen aan koesteren. Bijvoorbeeld Jan Cam- pert, die het zich in 1929 herinnerde als "een pad dat vele geheimen kende". Vanwege de bijzondere situatie is het ge deelte van de Noordweg tussen Sint Lau rens en Middelburg sinds 2008 een van rijkswege aangewezen beschermd stads gezicht. Dat houdt in dat (ruimtelijke) ver anderingen aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. Sinds kort voert een wan deling, het ommetje Linten en Ruggen, door het gebied, uitgebreid met de Middel burgse wijken Klarenbeek en Veersche Poort. De wandeling is een initiatief van het wijkteam van beide wijken. Onder an dere aan de hand van drie informatiebor den kan de wandelaar zich verdiepen in de boeiende historie van dit stukje heem. Vooral dankzij de hier gelukkig nog aanwe zige hoogteverschillen laat dat zich lezen als een opengeslagen boek. Aad de Klerk Met dank aan Johan van Cranenburgh, Waterschap Scheldestromen.

de Wete | 2016 | | pagina 16