Voornamer 20 Eigenaren van Huis Ter Linde vanaf de vijftiende eeuw De hofstede en voormalige buitenplaats Ter Linde (in het verleden ook wel ge schreven als Ter Linden, red.) bij Ritthem kent een rijke geschiedenis. B.J. de Meij besteedt er in zijn boek over de geschie denis van Ritthem, Welzinge en Nieuwerve ruim vijf bladzijden aan. Volgens hem was Huis Ter Linde in Ritthem voornamer en van veel ouder datum dan Huis Ter Linde in Oostkapelle. In de vijftiende eeuw was Ter Linde in bezit van de ambachtsheren van Welzinge. La ter werd het ambacht Welzinge aange kocht door het geslacht Van Bourgondië. Aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog was Ter Linde eigendom van Anna van Bourgondië (1540-1615). Deze Anna was een kleindochter van Adolf van Bourgon dië, heer van Fontaines en van Veere, die weer een kleinzoon was van Anton van Bourgondië, bijgenaamd De Grote Bas taard, omdat hij een kind was van een van de vele maïtresses van Philips de Goede. Het Huis van Bourgondië had in de zes tiende eeuw in de Nederlanden geen poli tieke betekenis meer, maar de nazaten hadden nog wel veel bezittingen. Nadat Vlissingen zich in 1572 van de Spanjaar den had bevrijd, kwam Ter Linde in handen van de familie De Smith van Baarland door het huwelijk van Anna van Bourgondië met Jacob de Smith van Baarland (1535-1573). Deze was heer van Baarland en de eerste gouverneur van Vlissingen. De enige doch ter van Jacob de Smith van Baarland, Ma ria (1565-1593), huwde rond 1590 met de gouverneur van Willemstad, Emmery van Lier. Hun zoon Willem van Lier (1588- 1657) had weinig affiniteit met Ter Linde. Hij was heer van Oosterwijk, raad in de hof van Holland, gezant te Venetië en ambas sadeur in Frankrijk. In 1627, het jaar waar in hij gezant werd in Venetië, verkocht hij Ter Linde aan Pieter Rombouts. Schilderij Van deze Pieter Rombouts, door De Meij in zijn boek ook Petrus Remoens ge noemd, is weinig bekend. Waarschijnlijk kwam hij uit Vlaanderen. Bij het beleg en de verovering van Antwerpen door de Spanjaarden in 1585 zijn veel kooplieden uitgeweken naar de Noordelijke Nederlan den. Rombouts was een vermogend man. Van zijn dochter Cornelia Remoens, die Ter Linde erfde, is bekend dat ze ook erg rijk was. Behalve Ter Linde bezat ze een uitgestrekt schorrengebied met de naam Hoofdplaat. Dat zowel Pieter Rombouts als Cornelia Remoens in Biervliet optraden als Cornelia Veth. (www.tate.org.uk)

de Wete | 2016 | | pagina 22