22 De vrijwillige burgerwacht van Ritthem, 1925. Geheel links, staand: Klaas Allaart. (Gemeente archief Vlissingen, PA 4073) burg en Middelburg. Over hem schreef L.W. de Bree het boek Papieren Zolder, waarin Ter Linde enkele keren wordt ge noemd. Hij verkocht Ter Linde in 1828 aan Jan Fak Brouwer, die het overgebleven deel van de buitenplaats liet afbreken en de nog bestaande boerderij liet bouwen. Daarmee was na 180 jaar een eind geko men aan het bezit van Ter Linde door Mid delburgse regentenfamilies. In dit blad werd al eerder aandacht be steed aan Jan Fak Brouwer, in een artikel over chocolademolens (De Wete nr. 2, april 1998) en in een artikel over Vlugtenburg (De Wete nr. 3, juli 2002). Fak Brouwer was chocoladefabrikant en handelaar. Hij kocht hofsteden en grond als beleggings objecten. Hier raakt de geschiedenis van Ter Linde aan die van Vlugtenburg bij Oost-Souburg. De boerderijen Ter Linde en Vlugtenburg moeten min of meer gelijktij dig rond 1829 zijn gebouwd in opdracht van Fak Brouwer. De bouwstijl vertoont overeenkomsten, met name in de vorm van het dak. Ter Linde kreeg wel een gro ter huis en een grotere schuur dan Vlug tenburg, wellicht omdat Fak Brouwer de rij ke geschiedenis kende. Volgens het boek van De Meij had hij het schilderij van Ter Linde uit 1648, dat blijkbaar in de buiten plaats was blijven hangen, meegenomen naar zijn herenhuis. Later zou hij het schenken aan het Zeeuws Genootschap. Het schilderij bevindt zich in het Zeeuws Museum, waar het tot diep in de vorige eeuw tentoongesteld was. Thans is het op geslagen in het depot, maar een foto er van is te zien op het informatiebord bij de boerderij zelf. Na het overlijden van Jan Fak Brouwer in 1839 kwam Ter Linde in handen van zijn zoon Marinus, die overleed in 1873. Zijn weduwe Maria Tak overleed in 1882, waar na hun kinderen Ter Linde verkochten aan Cornelis Huibregtse en Jacomina Coppool- se. Volgens de koopakte waren de verko pers Pieter Fak Brouwer, landbouwer te West-Souburg, Jan Frangois Fak Brouwer, steenfabrikant te Middelburg, en Elizabeth Fak Brouwer, gehuwd met dr. Van Thiel, geneesheer te San Remo. Jacomina Cop- poolse was de weduwe van de jong over leden Houterman Allaart en de moeder van Klaas Allaart die Ter Linde erfde na

de Wete | 2016 | | pagina 24