"Vreesselijk voor mijn ziel" 24 Boerenprotest tegen nieuwe psalmberijming Inleiding De orthodox-gereformeerden konden slecht omgaan met de grote veranderingen in kerk en samenleving aan het eind van de achttiende eeuw. De opkomende gods dienstige vrijzinnigheid konden zij onmoge lijk verenigen met hun geloofsopvattingen. De politiek moest de bescherming van de ware Gereformeerde Kerk als doel heb ben. Naar hun mening had God zich van de Nederlanden afgekeerd. De onrust be gon toen de wereldlijke overheid (de Sta- ten-Generaal) zich prominent met kerkelij ke zaken ging bemoeien en er van bovenaf een nieuwe psalmberijming en zangwijze werden opgelegd. Dit resulteerde in open- Twee theologische werken uit het bezit van (verm.) Cornelis de Korte, (collectie auteur) lijk verzet. Een aantal gereformeerde pië tisten beschouwden de nieuwe psalmberij ming als een product van de nieuwe theo logie van de publieke kerk, waaraan God niet Zijn goedkeuring had gegeven. De be langrijkste leiders van de protestbeweging waren de Walcherse boeren Lourens In- gelse, Willem Wisse en Cornelis de Korte, die voor korte of langere tijd gevangen werden gezet. Jaren later raakte deze reli gieuze kwestie politiek beladen toen de Oranjegezinde gereformeerden de regen ten steunden in hun strijd tegen de patriot ten. Cornelis de Korte werd in 1796 op nieuw opgepakt, ditmaal vanwege zijn uit gesproken Oranjegezindheid. Tijdens zijn gevangenschap bleef hij getuigen van zijn liefde voor God en Oranje. Nadat was ont dekt dat hij godsdienstige Oranjegezinde gedichten schreef en de cel uitsmokkelde, werd zijn straf verzwaard. Hij overleed on der verdachte omstandigheden in de ge vangenis. Psalmberijming Elke zondag worden psalmen in de pro testantse kerken ten gehore gebracht, ze vormen een essentieel onderdeel van de eredienst. Tot 1773 werd in de protestantse eredienst de zestiende-eeuwse berijming van Datheen gebruikt, met een langzame zangstijl in hele noten. In vroege uitgaven van 'Datheen' werden de melodieën overi gens genoteerd in hele én halve noten. Datheen verwachtte dus dat de psalmen ritmisch zouden worden gezongen. Het lijkt erop dat de langzame manier van zingen er langzaam ingeslopen is. De orthodox gereformeerden waren in hun verzet in dit opzicht dus 'roomser dan de paus'.

de Wete | 2016 | | pagina 26