35 kust namelijk zeer gedetailleerd in kaart en riep de eilandnamen Amsterdam en Mid delburg in het leven. Had Weyland zich la ten inspireren door Tasman, die ruim zes tig jaar eerder twee Zuidzee-eilanden ook zo had gedoopt? Op Tonga noemde Tas man twee dicht bij elkaar liggende eilan den immers Amsterdam, het huidige Ton- gatapu, en Middelburg, nu Eua. In elk ge val werden de eilanden vernoemd naar twee belangrijke steden in de Republiek der Verenigde Nederlanden. Middelburg behield zijn door Weyland gegeven naam tot op heden. Veel door Europeanen aan gemeten topografische namen kregen in de loop der tijd juist hun inheemse identi teit terug. Zo wordt Amsterdam door de lo kale bevolking Mios Su genoemd en heet de groep als geheel Su-eilanden. Nederlands Nieuw-Guinea In de negentiende eeuw deed Nederland pogingen om meer grip te krijgen op Nieuw-Guinea. Het westelijke deel van het enorme eiland ging vanaf 1828 deel uitma ken van het koninkrijk nadat er een officië le claim was afgekondigd, alweer uit angst dat de Engelsen dat zouden doen. Er werd een fort gebouwd langs de Tritonbaai, aan de zuidwestkust van het eiland. De eerste Nederlandse vestiging was daarna een feit. Even leek Nederlands Nieuw-Guinea levensvatbaar, maar die hoop was in 1836 al weer vervlogen. Ziekten onder het per soneel van de vestiging en een vijandige bevolking waren daar debet aan. Toch bleef men Nieuw-Guinea beschouwen als ingelijfd gebied. Door de regering van Ne- derlands-lndië werd in 1848 de oostgrens van het geclaimde gebied bepaald op 141 graden oosterlengte. Dat werd overigens pas in 1895 officieel erkend en die situatie is tot op heden gehandhaafd, al is deze lengtegraad nu de grens tussen het Indo nesische Papoea en de staat Papoea- Nieuw-Guinea. Wie een blik werpt op een moderne landkaart zal die kunstmatige grenslijn duidelijk herkennen. Landingsbaan op Middelburg-eilandrichting Sansapor, 1944. (www.pbyrescue.org) HHHi I

de Wete | 2016 | | pagina 37