36 Pas vanaf 1898 volgden hernieuwde po gingen tot vestiging, hoewel er geen spra ke was van het uitoefenen van Nederlands gezag. Feitelijk was er nog steeds weinig bekend over deze regio en nagenoeg niets over de binnenlanden. Ondertussen waren er wel wat handelshuizen aan de kust neergestreken en werden er zending- en Vogelkop Operation, (zvikipedia.org) missieposten opgezet. Middelburg-eiland was toen nog steeds een slapend stukje grond voor de kust bij Mar, maar de schijn baar eeuwige rust werd halverwege de twintigste eeuw flink verstoord. Tweede Wereldoorlog In de Tweede Wereldoorlog was Middel burg strategisch gezien van groot belang in de strijd tegen de Japanse bezetting van Nieuw-Guinea. De Japanners hadden im mers bases op het 'vasteland'. Middelburg eiland werd verkozen tot militair steunpunt voor de geallieerden. Er werden barakken gebouwd en over de gehele lengte, van noord naar zuid, werd een landingsbaan voor vliegtuigen aangelegd. Tijdelijk gingen militairen het koraaleiland bevolken. De in terventie die volgde, de zogeheten Vogel kop Operation, duurde van 30 juli tot en met 31 augustus 1944. Na de oorlog keerde de rust van weleer te rug op Middelburg. Het eiland groeide weer volledig dicht met kokospalmen en er werd later onder auspiciën van een groot bedrijf een plantage van 102 hectare, dat is iets meer dan een vierkante kilometer, opgezet. De plantage is intussen opgeheven en eni ge bedrijvigheid is ver te zoeken. Ten be hoeve van langsvarende jachten is er wel een aanlegsteiger gebouwd. De yachties zorgen echter voor weinig opschudding en dus zal Middelburg op de evenaar nog lan ge tijd een slapend koraaleiland blijven. Hoewel... In de Volkskrant van 12 oktober 2015 werd in een artikel gemeld: "Vele laag liggende koraaleilanden of atollen zul len in de komende decennia onder de gol ven verdwijnen als gevolg van de stijgende zeespiegel en heviger wordende stormen." Zal Middelburg hetzelfde lot ondergaan? Jaco Simons Bronnen: - Grote atlas van de VOC, deel I; Atlas Isaak de Graaf/Atlas AmsterdamVoorburg 2007. - Grote atlas van de VOCdeel III; Indische archipel en Oceanië, Voorburg 2008. - www.shipivrecks.com. - www.west-papua.nl. VOGELKOP OPERATION 30 Jol»-31 Aogutt 1944 £ttfio*s ff

de Wete | 2016 | | pagina 38