Nieuwe uitgaven 37 'k heleze Batterij Dishoek Beelden zeggen vaak veel meer dan woor den, vandaar dat fotografie zo'n krachtig medium is. Tegenwoordig zijn we eigenlijk allemaal fotograaf, want met onze smartphones maken we a la minute een foto. En als je maar genoeg fo to's maakt, zitten er al snel een paar geslaagde bij. Vroe ger was dat heel wat ingewik kelder. Er waren toen ook al professionele fotografen en goedwillende amateurs. Als we ons in tijd bepalen tot fotografie uit de Tweede Wereldoorlog en in ruimte tot ons eigen heem, wordt dat heel duidelijk uit twee publicaties. In de eerste plaats Walcheren een fotografisch document. Duitse oorlogsfotografie 1940-1944 van de hand van Hans Sakkers en Hans Houter man, en vervolgens in het recente Batterij Dishoek. In mijn bespreking van het eerst genoemde boek (in De Wete, 20e jrg. nr. 3, juli 1991) schreef ik: "De foto's hebben niet alleen een grote documentaire waarde - de samenstellers geven bovendien in hun fotobijschriften zinnige informatie - maar hebben tevens een artistieke waarde." Het waren dan ook foto's van professionele Duitse oorlogsfotografen (Bildberichter). Officiële fotografie dus. In het vorig jaar november verschenen Batterij Dishoek, samengesteld door Paul Voskamp, gaat het veel meer om privé- kiekjes, snapshots uit het dagelijks leven (in dit geval van de bezetters in de periode 1940-1945). De Middelburger Paul Vos kamp (1966) handelt in oude foto's. Hij koopt en verkoopt, veelal via internet. In de loop der jaren bouwde hij een grote collec - tie foto's op van Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het gaat hierbij voornamelijk om foto's uit particuliere collecties, die meestal niet voor publicatie bestemd wa ren. Maar juist daardoor geven ze een beeld van heel gewone zaken. Paul Vos kamp startte met dit eerste deel een serie die uiteindelijk, al naar gelang de belangstel ling, een stuk of acht delen moet gaan omvatten. Dit eer ste boek smaakt in ieder ge val naar meer. Het betreft een gebonden uitgave, in oblong formaat. De samensteller geeft de boeken (in een opla ge van 1.000 stuks) zelf uit. Het Boeken schap tekende voor vormgeving en boek productie. Het voorwoord en de fotobij schriften zijn van de hand van Hans Sak kers, kenner van Zeeland in de Tweede Wereldoorlog en auteur van veel publica ties over dit onderwerp. Vreemd genoeg wordt zijn naam nergens vermeld. Sakkers geeft een korte inleiding (één pagina), die van mij wel wat langer had gemogen. Ik mis hierin een beetje de context van de fo to's. Ook de fotobijschriften zijn wel erg summier. Ze bevatten feitelijke informatie, ZHIUuWOIOwOl.' MUI BATTERIJ DISHOEK

de Wete | 2016 | | pagina 39