Bij dit nummer 2 Walcheren is meer dan land achter duinen en dijken. Veel van de welvaart en cultuur dankt dit eiland aan mensen die juist de zee als kans zagen en eropuit trokken. An derzijds heeft de ligging aan diep water als resultaat dat schepen naar elders ons links laten liggen en de bemanning weinig weet heeft van wat zich achter de Walcherse zeeweringen afspeelt. Het zou een leuke doelgroep zijn voor een lidmaatschap. Mis schien is het een idee om op de Westkap- pelse zeedijk een reclamebord te plaatsen met in reuzenletters de tekst: "Ga in zee met de HKW". Mogelijk krijgt onze kring er dan (zee)leden bij. Of ze aanwezig zullen zijn bij de ledenvergaderingen of meedoen met de activiteiten is nog de vraag. Aan de activiteiten zelf zal het niet liggen, leder jaar organiseert de onovertroffen ac tiviteitencommissie van de HKW interes sante programma's. Het is hier op zijn plaats om Tineke Kodde, Anja van der Most en Addy Simonse te noemen en hen te bedanken. Zij zijn de stuwende krachten achter de organisatie van buitenheemse excursies, dorpswandelingen en lezingen. Van Schoonhoven tot Strépy-Thieu, de uit stekende sprekers voor volle zalen: dit drietal zorgt er steeds voor dat het tiptop in orde is! Hoe afgeladen de filmzaal van de Zeeuwse Bibliotheek was tijdens de boei ende lezing van Peter Sijnke wordt in dit nummer van De Wete uit de doeken ge daan door bestuurslid Frans van den Driest. Naast de verslagen van activiteiten staat ook dit nummer weer vol met artikelen over ons heem. In 2016 is het zeventig jaar geleden dat Walcheren droogviel na de verwoestende inundatie van 1944. Over de droogmaking schreef A. den Doolaard zijn bekende roman Het Verjaagde Water. Jan Moekotte neemt u mee naar de plaatsen waar de schrijver verbleef toen hij dit boek schreef. De bodemkaart van Walcheren, waar Aad de Klerk zich in het oktobernummer van 2015 over boog, levert meer verhalen op. In de tweede aflevering van de serie 'Hoog en laag op Walcheren. De grond van ons heem' gaat hij dieper in op de kreekrug - en de 'vertakkingen' ervan - tussen Se- rooskerke en Middelburg. Hoe Walcheren precies tweehonderd jaar geleden een Nederlandse primeur mee maakte, beschrijft Erik Rovers. Hij zet de komst van de eerste stoomboot die in 1816 de haven van Veere aandeed in een groter kader. In mei 2016 zal in Veere aan dacht worden geschonken aan dit histori sche feit. Tiny Polderman doet een boekje open over haar verre voorvader, de protestantse mar telaar Cornells de Korte. Interessant is dat zij in haar boekenkast achttiende-eeuwse bekeringsgeschriften aantrof die uit het fa miliebezit afkomstig zijn. De Wete zou De Wete niet zijn zonder aandacht voor een buitenplaats. Piet Al- laart belicht de eigenaren van het Huis Ter Linde bij Ritthem. Jaco Simons ten slotte heeft de andere kant van de aardbol afge speurd naar een Walchers toponiem. Hij vond een onbewoond Middelburg-eiland bij Papoea-Nieuw-Guinea. Jaco's artikel mag u in dit geval een flinke reis besparen, maar veel van de andere verhalen maken een lentetocht over Walcheren vast extra aangenaam. De redactie

de Wete | 2016 | | pagina 4