Activiteiten hKW 52 veninck, die op de hoek van de Noord- straat en de Blindenhoek woonde, waar nu de doopsgezinde kerk staat, werd geplun derd. De dokter zelf kon ternauwernood het vege lijf redden en ontvluchtte de stad verkleed als vrouw. Om Middelburg economisch een impuls te geven werden in de periode 1867-1873 het Kanaal door Walcheren en een spoorlijn aangelegd. Voor deze vooruitgang betaal de Middelburg een hoge prijs, al werd dat toen niet zo gezien. De aarden omwalling met bastions van de stadsuitleg van 1595- 1598 moest aan de zuidkant plaats maken voor het kanaal en de spoorlijn. Ook de fraaie Vlissingse poort moest voor deze vooruitgang wijken. Het industrialisatieproces kwam moeizaam op gang. In 1890 werd aan het Kanaal door Walcheren voor rekening van de firma Kakebeeke een meelfabriek gebouwd. In 1916 werd het bedrijf overgenomen door de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerijen. Op 1 november 1944 werd de fabriek door oorlogshandelingen in brand geschoten en veranderde in een ruïne. Vrijdag 17 mei 1940 wordt ook wel Zwarte Vrijdag genoemd. Op die dag werd het hart van Middelburg getroffen door een grote brand. Zesenzeventig jaar na dato is de discussie over wie Middelburg in brand heeft geschoten nog altijd gaande. Waren het Duitse of Franse granaten? Het NIOD kreeg opdracht dit uit te zoeken, en als het goed is komt het dit jaar met een eindcon clusie. Wat de uitslag ook mag zijn, feit blijft dat er ontstellend veel historische ge bouwen en documenten verloren zijn ge gaan. Gelukkig heeft Middelburg nog altijd veel moois te bieden. Dat is op deze avond maar weer gebleken. Met dank aan Peter Sijnke. Frans van den Driest Woensdag 20 april 2016 Jaarvergadering De jaarvergadering van de Heemkundige Kring Walcheren vindt plaats op woensdag 20 april 2016. De agenda treft u als losse bijlage bij deze Wete aan. Na de pauze zal dr. W. van den Broeke een lezing houden over weven op Walche ren (zie hieronder). Woensdag 20 april 2016, aula Zeeuwse Bibliotheek, aanvang 20.00 uur (zaal open 19.45 uur). Weven op Walcheren Bij het brede publiek is het waarschijnlijk nauwelijks bekend, maar in de eerste helft van de negentiende eeuw heeft er een goede kans bestaan dat op het eiland Wal cheren een omvangrijke textielnijverheid tot ontwikkeling zou komen. Heden ten dage herinnert daar vrijwel niets meer aan. Een uitzondering daarop vormen de We verijstraat in Domburg en Westkapelle. De vestigingen van de weverijen waren echter niet beperkt tot deze twee Walcherse dor-

de Wete | 2016 | | pagina 54