54 Woensdag 22 juni 2016 Dorpswandeling Westkapelle "Westkapelle is alleen maar een dijk, het dorp aan zijn voet bestaat slechts bij haar gratie", aldus de Goese architect en ste denbouwer ir. P.J. 't Hooft. Hij deed deze uitspraak in 1943. Sindsdien is er wel het een en ander veranderd. zorgde voor het onderscheid. Met een ei gen kêrremesse, en natuurlijk 't gaoischiê- ten. Toen kwam de oorlog, met het bombarde ment dat dood, verderf en verdriet zaaide. Maar Westkapelle herrees, het zette zijn schouders onder het herstel en verwerkte het verdriet binnenskamers. Er kwam een Foto Mieke Meijer. Vanaf de zestiende eeuw mocht het dorp aan de zeedijk zich smalstad noemen, maar daar heeft het nooit gebruik van ge maakt. Tot aan de Tweede Wereldoorlog vormde Westkapelle een gelovige, gesloten sa menleving. In het Walcherse een uniek dorp, in allerlei opzichten. Met dijkwerkers, zwijgzame, geharde, taaie lieden met een eigen tongval, een eigen unieke woorden schat, en trotse pronte vrouwen in kleder dracht die vaak hun eigen nerinkjes had den achter het raam van de woonkamer. Het typische stratenpatroon, de hechte fa milieband waarbij de biesmak, de bijnaam, nieuw Wasschappel, toeristen ontdekten de bijzondere locatie, het strand, het prachtige krekengebied en natuurlijk de dijk. Want die bleef, werd breder, hoger, sterker. D'n Wasschappelsen Engel, de harde noordwestenwind die de dijk zo veel schade berokkende, was niet meer nodig voor het genereren van inkomsten. Maar boeien blijft d'n diek altijd: rustig bij kabbe lende golfjes met een prachtig ondergaan de zon, en spectaculair bij storm, als de golven hoog en woest brullen. We gaan erover horen, en erdoorheen wandelen. Woensdag 15 juni 2016, vanuit het Pol derhuis, Zuidstraat 154-156, Westkapelle, aanvang 19.00 uur.

de Wete | 2016 | | pagina 56