6 als een zaag heen en weer gaat door zacht hout met een kerf die steeds dieper wordt, zo woelde de getijderivier heen en weer door het zachte lichaam van Walche ren, geulen gravend waar eens akkers en tuinen geweest waren." Walcheren fungeert volgens Jansen bo vendien als golfbreker die Noord- en Zuid- Loskade 27, Middelburg, 2015. (foto Jan Moe- kotte) Beveland beschermt. Hij spreekt de hoop uit dat de geallieerden zullen gaan helpen bij het herstel van de door hen zelf aange richte schade. Hij rekent op kleding, pon tons, caissons en amfibievoertuigen (Dukw's), maar vreest dat daar lostrogge- len voor nodig zal zijn. De Delftse ingeni eur vindt het moeilijk met militairen om te gaan en vraagt Den Doolaard hem daarbij te helpen. Hij denkt dat het Den Doolaard, die vlot Engels spreekt, makkelijker af zal gaan. Den Doolaard neemt dan nog geen besluit. Naar Middelburg Een paar maanden later krijgt Den Dool aard, die nog altijd militair is, het verzoek van zijn kolonel een boek over het verzet te schrijven. Hij zegt half en half toe. In mei zoekt hij op een dumpplaats voor leger voertuigen bij Houtrust, vlak buiten Den Haag, naar een jeep. Om mensen te spre ken en zo materiaal te verzamelen in het net bevrijde Nederland waar geen open baar vervoer meer is, heeft hij een ver voermiddel nodig. Hij vindt een jeep, naast een vrachtwagen beladen met "wat er uit zag als balen papier; een franje van losse flarden wapperde heftig heen en weer met als gevolg een meeuwenvlucht van fladde rende papieren". Een van die papieren waait voor zijn voeten. Den Doolaard raapt het op en vouwt het open. Het blijkt een Duitse stafkaart van Walcheren te zijn. Hij ziet dat als een niet te negeren signaal. Hij herinnert zich het verzoek van ingenieur Jansen en kiest ter plekke voor het ge ïnundeerde Walcheren. Den Doolaard wordt op zijn verzoek als verbindingsoffi cier van het Militair Gezag (Sectie XI, voor lichting) tewerkgesteld bij de Dienst Droog making Walcheren en lift naar Middelburg. Jansen begroet hem met een veelzeggend "Welkom thuis". De Dienst Droogmaking Walcheren is ge huisvest in een pand aan de Loskade en Den Doolaard krijgt er een kamertje toege wezen boven de kantoorruimten. Hij woont er van halverwege 1945 tot januari 1946. In zijn biografie beschrijft hij het pand: "Een groot uitgewoond herenhuis aan de Loskade te Middelburg, waar ingenieurs, opzichters, tekenaars en boekhouders sa men onderdak waren". In het souterrain bevond zich een grote eetkeuken: "...de hele breedte aan de voorkant werd ingeno men door de keuken. De halve ramen la gen gelijk met de straat... en wanneer Maartje en Klaartje de vaten stonden te

de Wete | 2016 | | pagina 8