Binnendoor s Het raadsel van de Laurens Stommesweg Het is een weg als vele andere op Walche ren, maar wel een die, als maar weinige op het eiland, een plaatsje heeft in de Nederlandse literatuur: de Middelburgse Laurens Stommesweg. Franca Treur laat in haar roman Dorsvloer vol confetti uit 2009 hoofdpersoon Kathelijne samen met een van haar broers door de Lourens (met een 'o') Stommesweg fietsen, op weg naar het zondige Middelburg. Hoe is deze weg aan zijn naam gekomen? Met die vraag loop ik al geruime tijd rond en ik ben niet de enige. Zeker nu we, be halve de al langer bestaande Laurens Stommesweg, sinds kort ook een Laurens Stommes pad kennen zou je denken dat daarover van gemeentewege informatie wordt verschaft. Op verschillende plaatsen in Middelburg gebeurt dat met een korte tekst onder de naam op het straatnaam bordje, maar hier niet. We gingen dus zelf op onderzoek uit naar de herkomst van de naam van deze weg die zich noord-zuid lo pend bevindt aan de westkant van Middel burg, tussen de Walcherseweg en de Breeweg. Het noordelijke deel, tussen de Walcherseweg en de Laan der Verenigde Naties, heet sinds kort Laurens Stommes- pad. Het zuidelijke deel, tussen de Laan der Verenigde Naties en de Breeweg, heet net als voordien Laurens Stommesweg; verwarrend, omdat het overgrote gedeelte van de weg als fietspad fungeert. Voetpad Op de bekende Hattinga-kaart van Wal cheren was de weg rond het midden van de achttiende eeuw niet meer dan een voetpad als kortste verbinding binnendoor tussen de Seisweg en de Breeweg. Dit voetpad volgde de loop van een hoger ge legen kreekrug. Pas veel later heeft het voetpad meer het karakter van een weg gekregen. De zoektocht naar de naamsverklaring wordt bemoeilijkt door het feit dat de Lau- Laurens Stommesweg rens Stommesweg vroeger in drie ge meenten lag, een ander tracé had en bo vendien een nogal wisselende naamgeving kende. Weg en pad liggen tegenwoordig geheel op grondgebied van de gemeente Middelburg, maar ze vielen eerder groten deels binnen de grenzen van de vroegere gemeenten Grijpskerke en Koudekerke. Op de stafkaart die de situatie tussen 1909 en 1921 weergeeft is te zien dat de weg toen begon op Middelburgs grondgebied aan de Seisweg, even ten westen van de rooms- katholieke begraafplaats. Na een bocht in westelijke richting kwam de weg op het grondgebied van de gemeente Grijpskerke te liggen om daarna, in zuidelijke richting, samen te vallen met de grens tussen Grijpskerke en Middelburg. Na de kruising met de Domburgse Watergang (op de kaart: Biggekerksche sprink) zette de weg zich in zuidelijke richting voort op het grondgebied van de gemeente Koudeker ke, om te eindigen aan de Breeweg. We hanteren bij onze zoektocht deze driede ling. Het zuidelijke deel Het zuidelijke deel van de weg tussen wa tergang en Breeweg levert geen proble men op. Het tracé van dit gedeelte is nau welijks veranderd. Het wordt in de wegen-

de Wete | 2016 | | pagina 11