Veldzicht schikken. Beide blokken tezamen bestrij ken het gebied tussen Seisweg, Laurens Stommesweg en de watergang. De oplos sing van de puzzel komt hiermee in zicht. Stommis moet wel een verbastering zijn van Thomas of Tommis. Het nog ontbrekende puzzelstukje kwam van Riaan Rijken; hij wees op de naam Dommiswegje die kennelijk óók wel in om loop was voor wat nu Laurens Stommes weg heet. Onder andere in 1867 is dat het geval als de Koudekerkse notaris P. Loeft weiland te koop aanbiedt, gelegen onder Koudekerke, "in Dommiswegje, sectie D 57". In 1874 gaat het in een advertentie van zijn Middelburgse collega A.M. Tak over vier percelen "liggende aan het Dom miswegje tusschen den Breeweg en den Seisweg". De naam Stommesweg gaat dus terug op Dommisweg, en vormt naar alle waar schijnlijkheid een herinnering aan een per soon of personen met de zeer Zeeuwse naam Dom(m)is, van Domaas of Thomas. Wie precies Laurens Stommes was blijft vooralsnog een raadsel. Ten slotte nog even over de naam Cleene Hoogeweg (en dus niet: Cleene Hoogte). Die slaat niet op de weliswaar hoge ligging van het gebied, maar legt een relatie met het kasteel Ter Hooge. De Cleyn Hooge Boogaart behoorde, evenals de Noord Hooge Bogaard, ooit tot het bezit van Ter Hooge. Aad de Klerk Met dank aan Riaan Rijken. De geschiedenis van een herei Een kapitaal herenhuis Toen ik in De Wete begon met de serie ar tikelen over buitenplaatsen hadden we te maken met een Veldzigt met een g. Het lag aan het begin van de Oude Vlissingseweg, vlakbij Middelburg. Deze keer gaat het niet over een buitenplaats maar over een herenhuis met de naam Veldzicht, met ch. Veldzicht werd in 1906 gebouwd voor reke ning van Willem Nicolaas Jobse. Hij was een zoon van Elizabeth de Vlieger en Ja cob Jobse, die van 1880 tot 1886 hoofd is en bewoner Willem Jobse van de openbare lagere school in Oost- Souburg was. Die school stond achter het oude gemeentehuis op het Oranjeplein. Willem was nog maar 23 jaar oud toen hij dat grote en voor die tijd kapitale huis liet bouwen. Op 22 mei 1906 diende de tim mermansbaas Joziasse een verzoek in bij het gemeentebestuur van Oost- en West- Souburg voor het bouwen van een woning op een perceel aan de Oude Vlissingse weg "richting de Groote Abeele". Het was voor rekening van de "Weledele Heer W.N,

de Wete | 2016 | | pagina 15