wie twee wethouders, plus de burgemees ter als voorzitter. De laatste had overigens geen stemrecht maar wel een adviserende stem. Ze vormden zoals in veel gemeenten het geval was een college van verschillen de pluimage. Het waren voornamelijk de Anti-Revolutionaire Partij, de Christelijk Historische Unie en de Sociaal-Democrati- 1905 - was Souburg nog maar een betrek kelijk klein dorp met zo'n drieduizend inwo ners. Door de sterke groei van de werkge legenheid in Vlissingen, onder andere bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde en in de achtertuin de havens, breidde de gemeente zich snel uit. Veel arbeiders en hoger geplaatsten verkozen in Souburg te wonen, niet alleen vanwege de afstand maar ook vanwege het wonen zelf. Voor een bovenwoning in Vlissingen betaalde je bijvoorbeeld nog meer aan huur dan voor een leuke eengezinswoning (met een tuin) in Souburg. De agenda's van de vergaderingen van de gemeenteraad waren nog niet zo vol als later het geval was. Meestal ging het al leen maar over zaken als onderhoud van een straat of een weg, de afvoer van water via een (beperkt) riool of een sloot, het op halen van huisvuil, koolas en beertonnen. De 'Grandgermain' voor huize Veldzicht, 1910. Achter het stuur Willem van der Harst (eige naar garagebedrijf). Voor de auto staat W.N. Jobse (eigenaar van de auto) en achterin de auto zitten echtgenote mevrouw Jobse-Pouwer en zoontje Jaap. (Gemeentearchief Vlissingen, FA 19071) sche Arbeiders Partij (S.D.A.P.) die de meeste invloed konden uitoefenen. Dan was er ook nog weieens een van de libera len of van een Vrije Lijst. In de tijd dat Job- se lid werd van de gemeenteraad - in

de Wete | 2016 | | pagina 19