vinden om een goed beeld en verdere in formatie te verkrijgen. Zo is de oudste te kening, als bijlage bij het besluit van Maet- suyker gevoegd, van de hand van landme ter, kaartenmaker en tekenaar Johannes Listing. We zien een door water omgeven aarden fortificatie, bestaande uit een opge hoogde omheining. Daarop staat een Ook enkele andere forten zijn op deze kaart te zien. Overigens werd aan het eind van de zeventiende eeuw het aarden fort Zoutelande vervangen door een stenen exemplaar. Dat was feitelijk niet meer dan een kleine, vierkante en door water omge ven verdedigingsbatterij. Interessant is ook een kaart van majoor schutting van palissaden ofwel een hinder nis in de vorm van aangepunte palen. Lis ting vrolijkte zijn tekening op door linksvoor een persoon te tekenen en ook de Neder landse driekleur liet hij niet ontbreken. Voorts is er een landkaart uit 1665-1668 die is toegeschreven aan de beroemde Amsterdamse architect en kaartenmaker Johannes Vingboons. Dit is een deelkaart, om precies te zijn het noordelijke blad, van de stad Batavia en de directe omgeving. Het nog maar tien jaar oude fort Zoutelan de ligt links (in oostelijke richting) op de kaart, aan de rivier en baai van Anciol. der artillerie Claudius Anthony von Luep- ken, Plan van de Post Zoutelande of An- ziol. We kunnen uit deze tekening opma ken dat er in 1762 een flinke uitbreiding moet zijn gepland en dat het fort nu tevens bekendstaat als fort Anciol. Von Luepken vermeldde op zijn kaart de diverse wijzi gingen. Op drie punten van het fort werden Aquarel van Johannes Vingboons1665-1668. Uit: G. Knaap e.aGrote atlas van de Verenig de Oost-Indische Compagnie. Java en Madoera, dl. 11. (ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland)

de Wete | 2016 | | pagina 27