vijfhoekige bastions gebouwd, ten behoeve van een betere verdediging. Het al be staande deel, "d'oude geconserveerde bat terij", bleef behouden. De toegangsweg of de "heere weg" werd beveiligd met een hek en aan het einde met een "ophaal" of wel een brug. Kennelijk was een deel van de rivier gekanaliseerd, getuige de term de "gegrave rivier Anziol", later Anciolse Vaart genoemd. We zien binnen het fort een posthouders- of conciërgewoning, een kanonnierswoning en een vertrek voor de militaire wacht. Tot slot zijn er twee mooie tekeningen van de hand van Johannes Rach uit 1772- 1775 bewaard gebleven. De naam Zoute- lande is bij Rach geheel verdwenen. Het fort heet nu Anciol. Naamgeving De naamgeving van fort Zoutelande roept vragen op. Werd dit fort wel vernoemd naar het dorp Zoutelande? Of hield de naam verband met het regelmatig door zeewater overspoeld land? Daar aan de kust van Noordwest-Java was het land im mers doordrenkt met zout. Sommige bron nen vermelden die laatste lezing en die optie is niet onlogisch. Een vernoeming naar het Walcherse dorp Zoutelande is echter aannemelijker, want het was zeer gebruikelijk om versterkingen aan een Ne derlands toponiem te koppelen. Dat was in en om Batavia niet anders. Daar waren fort Rijswijk, dat eveneens door Johannes Lis ting getekend is, en fort Noordwijk. Een aantal bolwerken rondom het Kasteel van Batavia heette Middelburg, Zeeland en Zeeburch (een andere benaming voor fort Rammekens), gecomplementeerd met een reeks Hollandse en Utrechtse plaatsna men. Of had de naamgever van het fort wellicht de combinatie van zilt land en een plaats naam in gedachte? Ook dat is een moge lijkheid. Zoutelande is dus een twijfelgeval. Enfin, zo levert een klein en allang verdwe nen fortje in het verre Jakarta aardig wat stof tot nadenken. Walcheren van de kaart, het blijft een leuke rubriek! Jaco Simons Bronnen - Nationaal Archief (Den Haag), archief van de Verenigde Oost-Indische Compagnieinv.nr. 677. Kopieën van de resoluties van de gouver neur-generaal en raden van Nederlands-Indië. De originele resoluties worden bewaard in het Nationaal Archief van Indonesië in Jakarta. - G.J. Knaap (etc.),Grote Atlas van de Ver enigde Oost-Indische Compagniedeel 2, Java en Madoera, Voorburg 2007, pp. 208, 236 en 239. - V. Roeper en L. Schaling, Korte beschryvin- ge van de ongeluckige weer-om-reys van het schip Aernhem door Andries Stokram(1663), Amsterdam 1991. - www.atlasofmutualheritage.nl/nl/ Zoutelande-fort

de Wete | 2016 | | pagina 28