De Wete weet het Reimond Kimpe In De Wete van april jl. vroeg Lo van Driel of er lezers zijn die een vroege tekening of schilderij van Reimond Kimpe in hun bezit hebben. Lo werkt aan een biografie van deze Middelburgse kunstenaar van Vlaam se afkomst en is met name geïnteresseerd in diens werk van vóór 1930. Er kwamen aardig wat reacties. Lo bericht daarover het volgende. "Kimpe begon pas omstreeks 1923/'24 te schilderen. Hij liep tegen de veertig, werkte in de huizen- en wegenbouw en moet in die tijd in een persoonlijke crisis zijn ge raakt. Hij had vroeger wel wat geschilderd en hij moet altijd wel natuurschetsen ge maakt hebben, maar in 1923 of 1924 be gon hij echt serieus te schilderen. "Van die heel vroege schilderijen zijn er betrekkelijk weinig bekend. Het Zeeuws Museum heeft er een paar, maar je komt ze zelden tegen in andere publieke collec ties. In de afgelopen twintig, dertig jaar zijn er bij verschillende veilinghuizen een paar honderd Kimpes geveild, maar nauwelijks schilderijen van voor 1930. Toch moeten die er genoeg geweest zijn. Kimpe expo seerde in de loop van 1924 al enkele ke ren, in december van dat jaar had hij zijn eerste eenmanstentoonstelling en daarna was er vrijwel elk jaar zo'n expositie. Er werd direct vrij goed verkocht. Wie de be sprekingen in allerlei kranten nagaat, leest wat er op die exposities te zien was: Mid delburgse stadsgezichten, vooral huizen, de vesten, boerderijen, de Seislaagte, Beenhouwerssingel, Penninghoeksingel, Oranjezon, Veere, het Oudemannenhuis in Goes, Zoutelande vanaf de duinen en nog veel meer. Tientallen gezichten van straathoeken in Vlissingen, Middelburg, Dordrecht, Zierikzee, ja zelfs Soest en Monnickendam. Waar zijn ze gebleven? "Op de oproep in De Wete reageerden ge lukkig verschillende 'wetenden'. Vijf lezers bleken iets te hebben of iemand te ken nen. Alle reacties waren zeer de moeite waard en die zullen in de biografie van Kimpe hun plek vinden. Een van de bijko mende problemen van het Kimpe-onder- Schilderij van Reimond Kimpeca. 1935. zoek is dat de man zijn werk soms niet da teerde. Twee reacties van lezers zijn aan leiding om er hier nog iets over te zeggen. De heer Evert Blaas liet weten een schil derij aan de wand te hebben uit nota bene 1922. Het stond er duidelijk op, zei hij door de telefoon. Dat vroeg om actie, want Kim pe zou pas een of twee jaar later zijn gaan schilderen. Een pikante kwestie derhalve. "Het schilderij bleek een portret te zijn. Ik herkende onmiddellijk de schilder zelf: het was een zelfportret dus. In het fotoalbum van de familie Kimpe had ik een foto van Reimond Kimpe gevonden die er verdacht

de Wete | 2016 | | pagina 41