43 \1 Op 10 april al - hij moet De Wete net in de bus hebben gekregen - mailde Peter Smaardijk uit Leiderdorp dat de afbeelding op de tweede puzzel, met de kerk van Veere, een heel bekende is binnen zijn familie. Hij heeft er zijn moeder nog maar weer eens naar gevraagd: "Het kleine meisje is mijn grootmoeder, Cornelia (Keetje) Dingemanse, die later zou trou wen met Jozias Pieter Kusse uit Arnemui- den. Keetje loopt aan de hand van haar moeder Sien Kuiper, de vrouw van Joost Dingemanse. Mijn moeder wist mij te ver tellen dat Joost eerst visser was en later modelscheepjes bouwde." Op 5 mei mailde Peter Smaardijk opnieuw. "Nog een correctie op het vorige bericht: Sien Kuiper heette eigenlijk Sien de Nooij- er; Kuiper Kuperwas haar bijnaam." Peter had dat nog net kunnen checken bij zijn moeder, die de zondag daarvoor was overleden. De tweede reactie kwam per brief van J. Brouwer uit Apeldoorn. Hij meent met "aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" te weten dat het gaat om Catharina Brouwer en haar jongere zusje Maria. "Ik ben na melijk in het bezit van een ansichtkaart uit 1913 met een foto op ongeveer dezelfde plaats genomen, met nog meer kinderen van dit gezin erop. Het zijn de kinderen van mijn grootouders, die woonden aan de Wagenaarstraat. Mijn grootouders waren Johannes Brouwer, in 1875 geboren in Veere, en Suzanna Passenier, in 1876 ge boren in Domburg. De kinderen uit dat hu welijk zijn: Jakobus (1898), Catharina (1899), Joos (1900), Christina (1903), Ma ria (1908) en Johannes (1910), mijn vader. "De puzzel moet van 1914 of 1915 zijn", vervolgt de heer Brouwer, "want de ves tingwal is hier geslecht. Die werkzaamhe den zijn in 1913 uitgevoerd. Dat was op mijn ansichtkaart uit 1913 nog niet het ge val. Die wal lag tussen de Wagenaarstraat en het zogeheten Singeltje, rechts waar de bomen staan." Het is niet voor het eerst dat een vraag in onze rubriek 'Laat het De Wete weten' vol komen verschillende antwoorden uitlokt. Wij vinden dat zelf niet zo erg, maar Hugo Schorer zal het hiermee voorlopig wel moeten doen. Misschien komt er nog meer informatie los waaruit blijkt wie er gelijk heeft. En de andere houten puzzel moet ook nog ontraadseld worden. Herinneringen aan Schoonoord De heer A. Dekker uit Oosterbeek is 96 jaar. Hij is geboren en getogen in Oostka- pelle en daarom las hij met extra aandacht het verhaal van Bert Wolbert over huize Schoonoord waar zijn vader tijdens de mo bilisatie was ingekwartierd. Hoewel hij in 1939 uit Oostkapelle vertrok weet de heer Dekker zich nog wel het een en ander te herinneren van Schoonoord. Het statige pand werd niet bewoond door twee freules, zoals Bert Wolbert veronder stelde, maar door één freule. Dat was de freule Van Citters, volgens Dekker een "in het zwart geklede dame met een deftige spraak". Er was ook een andere vrouw, "klein van formaat en meestal gekleed in een bloemetjesjapon", die Dekker typeert als een gezelschapsdame. En er was een inwonende huishoudster, Jetje. Tegenover Schoonoord, aan de toenmalige Domburg- seweg, stond de villa Magnolia. Daar woonde ook een oudere adellijke dame. Daar was Dekkers tante Janna huishoud ster. Jetje van Schoonoord en Janna van Magnolia waren vriendinnen. Op een zon-

de Wete | 2016 | | pagina 45