zou worden om de wat hogere kosten te compenseren. De weverijen in Zeeland en zo ook die in Westkapelle zijn er een ge volg van. Wie werk had voor onvermogenden en be deelden hoefde in Westkapelle niet lang te zoeken. Het gemeentebestuur was dan ook bijzonder verheugd met de brief die Willem van den Broeke. (foto Ida Dooren- weerd) Servaas Tak op 14 februari 1839 namens de gebroeders Salomonson schreef met het voorstel om op kosten van de NHM in Westkapelle een calicotweverij in te rich ten. De gemeente moest dan wel voor een geschikt gebouw zorgen. Dat bleek nog niet mee te vallen. Uiteindelijk werd, na veel gedoe over locatie en kosten, een ge bouw gerealiseerd waarin ongeveer hon derd weefgetouwen een plaats konden vin den. De ambachtsheer, baron Hendrik Ja cob van Doorn, was bereid grond af te staan en het rijk financierde met 6.000 gul den de bouw ervan uit het Fonds ter aan moediging van de Nationale Nijverheid. De begroting bleek iets te krap, waardoor de kwaliteit van het gebouw en vooral de ge brekkige fundering nog veel problemen zouden gaan opleveren. Intussen was men in de loop van 1841 met de weverij van start gegaan. Alras bleek dat de kwaliteit van de Zeeuwse calicots beduidend beter was dan die van de Twentse weverijen. Dat kwam vooral door dat in Zeeland het toezicht op de werk zaamheden goed geregeld was en de ver lichting in de weverijen beter. De olielam pen werden namelijk niet met traan gevuld maar met lijnolie die minder walmde. Ook de aangevoerde grondstoffen zouden van een betere kwaliteit zijn geweest. Calicots waren dichtgeweven katoenen stoffen, veelal ongebleekt en onbedrukt. De naam komt waarschijnlijk van de Voor- Indische plaats Calicut, niet te verwarren met Calcutta. Calicots werden voornamelijk geproduceerd voor Nederlands-lndië, waar de stoffen ook werden bedrukt. De wevers zelf profiteerden nauwelijks van de hoge kwaliteit van de Zeeuwse produc ten. Dalende opbrengsten werden in de lonen doorberekend. Gevaar dat werkne mers zouden weglopen voor een betere baan elders was er niet; bovendien had de 'bedeling' weinig op met arbeiders die wegliepen of door eigen schuld ontslagen werden. De arbeidsomstandigheden waren bedroevend. Coronel, gemeentearts van Middelburg en pleitbezorger voor zieken fondsen voor arbeiders, verzamelde nogal wat gegevens over de inrichting en de sa menstelling van de bevolking van de weve-

de Wete | 2016 | | pagina 58