Notaris en verkrachter en zijn flesje olie om de stonden op te wekken Een bevalling Op 27 november 1736 stapten vijf vrouwen het notariskantoor van Abraham Stroobant in Veere binnen. In opdracht van de baljuw moesten ze een getuigenverklaring afleg gen. Anna Bontekraay voerde het woord. Ze was vroedvrouw en verklaarde dat ze de dag ervoor bij Hendrik Hessels was ontboden omdat zijn dochter Martina in het kraambed lag. De bevalling was voorspoe dig verlopen en Martina was verlost van een zoon. Omdat Martina niet getrouwd was moest de vroedvrouw in het bijzijn van enkele ge tuigen vragen wie de vader van het kindje was, om daar bij de baljuw aangifte van te kunnen doen. Na lang aandringen kwam het hoge woord eruit: door het leggen van haar rechterhand op de borst en het opste ken van haar voorste twee vingers ver klaarde ze onder ede dat de vader notaris Johan Willem Hekelbeke uit Veere was. Met geen andere man was ze ooit naar bed geweest, of, zoals zij het uitdrukte, "dat zij nooyt ofte ooyt met eenig ander manspersoon vleeschelijke conversatie heeft gepleegd". De dader Johan Willem Hekelbeke, notaris en procu reur in Veere, was een zoon van Pieter Hekelbeke, die van 1678 tot zijn overlijden in 1728 notaris in Veere was, en Josina Panneel. Johan had twee broers, Wessel en Gerson, en alle drie waren ze geboren in het huis De Swaen op de Markt, of De kleine Swaen ernaast in de Stadhuisstraat. Door het verloren gaan van de doopboe ken kunnen we Johans geboortedatum niet meer achterhalen, maar dat moet rond 1700 zijn geweest. Johan trad in de voet sporen van zijn vader en werd ook notaris. Zijn opleiding zal hij wel van hem hebben gekregen. Op 24 oktober 1721 werd hij op voordracht van het stadsbestuur door het Hof van Holland tot het notarisambt toege laten. Johan trouwde met Johanna Davids, we duwe van Cornelis Dankaerts. Cornelis was in september 1720 overleden; hij was eigenaar van een lijnbaan en bezat in de stad verschillende huizen, een speelhof even buiten de Warwijcksepoort en twee naast elkaar gelegen hofsteden in Zand dijk. Hij woonde met zijn gezin in het huis Het Roode Cruys op de Kaai. De vroegste vermelding van Johan Hekelbeke's huwe lijk met Johanna is van 30 oktober 1722 toen Tanneken Gillis, weduwe van Daniel Slijp, in haar testament een bedrag van twaalf pond legateerde aan haar nichtje Johanna Dankaerts, "dogter van de heer Cornelis Dankaerts zaliger en juffouw Johanna Davids, als nu in huywelijk sijnde met Johan Willem Hekelbeke, notaris en procureur alhier". Johanna, het enige na gelaten kind van Cornelis Dankaerts, was toen zeven jaar. Uit de nagelaten boedel van Cornelis Dan kaerts kocht Johan Hekelbeke in 1726 het huis De Dry Leeuwen in de Wijngaard straat en een huis aan de westzijde van de Markt. In het eerste huis ging hij wonen en op de Markt vestigde hij zijn kantoor. Dit laatste huis stond tegenover de pomp dichtbij de Oudestraat. In maart 1733 stierf Johanna Davids. Op 18 maart werd ze in de Grote Kerk begra ven. Uit haar huwelijk met Johan liet ze twee kinderen na en voor zover bekend

de Wete | 2016 | | pagina 5