Activiteiten H<W BfiHwHW gekregen. Dit werd allemaal in een kwar tier tijd tenietgedaan, mede door de enor me stadsbrand die ontstond: 24 duizend woningen werden in de as gelegd, acht honderd mensen vonden de dood en 80 duizend Rotterdammers werden dakloos. De hele verdere oorlogstijd sloeg nog meer diepe wonden in de Rotterdamse be volking: de geallieerden bombardeerden in 1943 bij vergissing een deel van Delfsha- ven, met nog eens 326 doden als gevolg. En toen eiste de Hongerwinter van 1944/ '45 opnieuw talloze levens. Naar schatting hebben van de elfduizend Joden die in Rotterdam woonden er slechts 1.400 de vervolging en ander oorlogsgeweld over leefd. Bij de wederopbouw van Rotterdam wer den veel beschadigde gebouwen niet her steld maar gesloopt. De stad kreeg in de jaren vijftig het imago van 'werkstad' en ontwikkelde zich tot een toonbeeld van moderniteit. De eerste autovrije winkel straat, de Lijnbaan, trok internationale be- Zaterdag 17 september 2016 Buitenheemse excursie: Rotterdam Rotterdam. De naam stamt uit de dertien de eeuw en verwijst naar een dam in de rivier de Rotte. De historische binnenstad werd aan het begin van de Tweede Wereldoorlog, in mei 1940, door een Duits bombardement grotendeels platgegooid. Van Nellefabriek, Rotterdam, (wikipedia.org) Maar juist aan die verwoesting heeft de stad haar vernieuwende architectuur te danken. Tot 14 mei 1940 had het centrum van Rot terdam al een zekere allure. De stadswal len waren afgebroken, de singels en grote stukken van de oude Rotte gedempt. Havenbaronnen hadden in samenwerking met het stadsbestuur geïnvesteerd in pres tigieuze gebouwen. Met het dempen van de Coolvest was een ruime boulevard ont staan met een nieuw stadhuis, een chic postkantoor en de Beurs. Moderne archi tecten hadden - ook toen al - een kans

de Wete | 2016 | | pagina 60